Ο ΑΡΗΣ Midea πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League, επί του Κολοσσού H Hotels με 98-91, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μ’ αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη «έπιασε» τον Προμηθέα Πάτρας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν στην επιθετική πολυφωνία τους, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ((και κάνοντας μόλις 5 λάθη) και ανταπεξήλθαν στις συνεχόμενες αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν εντυπωσιακή ευστοχία (10/19 τρίποντα).

Μετά το αρχικό 0-2, ο ΑΡΗΣ Midea έκανε σερί 8-0 για το 8-2 και στη συνέχεια ξέφυγε με 11 πόντους (15-4 στο 6’). Ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε σε 21-18, πριν το 23-18 της πρώτης περιόδου.

Σανόγκο και Γκάλινατ έδωσαν λύσεις και οι γηπεδούχοι κράτησαν μία διαφορά (35-26>) ενώ με 4 σερί πόντους του Σταρκ έκαναν το 46-35. Οι Ροδίτες στο τέλος του ημιχρόνου μετέτρεψαν το 51-40 σε 53-48.

Ο ΑΡΗΣ Midea προσπάθησε να ξεφύγει και με ένα σερί 7-0, έκανε το 68-59. Ωστόσο, η αντίδραση του Κολοσσού ήταν και πάλι άμεση και μείωσε σε 68-65, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 71-69.

Δεν άλλαξαν πολλά στην τέταρτη περίοδο. Με τρίποντα του Μπλούμπεργκς οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά (79-75). Ο αγώνας στο τέλος πήγε στη ρουλέτα των βολών. Σανόγκο, Χάρελ ήταν εύστοχοι (90-85) και στα τελευταία 19’’ ο Μπάνκστον ευστόχησε σε 6/6 (96-91), για να γράψει ο Σταρκ το τελικό 98-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91.