Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ιωνικό Νίκαιας με 72-65 στο κλειστό “Σοφία Μπεφόν”, για τη 17η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι “κίτρινοι” πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να χάσουν ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι και παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο δέκαλεπτο ήταν κακό ποιοτικά, με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες. Στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 4-4. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 7-10 για να λήξει η περίοδος στο 14-14.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του ΑΡΗ από τη γραμμή των 6,75 (είχαν 0/11), αλλά και το γεγονός ότι έμειναν για περίπου πέντε λεπτά, χωρίς πόντο και με σερί 12-0, ξέφυγαν με 26-14 και λίγο αργότερα με 29-17 (στο 17') . Ο ΑΡΗΣ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία του και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Brown (12 πόντους στο πρώτο μέρος) “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 5-19 ως το τέλος του ημιχρόνου και κατάφερε να περάσει μπροστά με 34-36.

Οι “κίτρινοι” διατήρησαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, παίρνοντας διαφορά πέντε πόντων, 36-41 και 38-43 όμως, από τα μέσα της περιόδου και μετά, εξαιτίας και της απουσίας του Brown από το παρκέ, λόγω φθοράς με φάουλ, ο Ιωνικός ισορρόπησε το παιχνίδι και με τον Δημάκο να δίνει λύσεις πήρε τα ηνία με 51-50 στο 30'.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ υπέπεσε σε λάθη και δεν είχε καλές επιλογές επιθετικά, με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 66-57 στο 35'. Ο Σάββας Καμπερίδης έδωσε εντολή για άμυνα zone press και ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 68-64, περίπου δυο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Σλαφτσάκης αστόχησε σε λέι απ και στην εξέλιξη της φάσης ο Σακελλαρίου πέτυχε καλάθι, κερδίζοντας και φάουλ κι έκανε το σκορ 70-64. Ο Dragicevic με 1/2 βολές μείωσε σε 70-65 στα 49''. Ο Μπατής αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σακελλαρίου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 20’’ και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 51-50, 72-65.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Mobley 3, Jones 8 (8 ριμ.), Μπατής 3, Σακελλαρίου 12(2), Schaftenaar 6, Κατούφας, Κώττας 4, Δημάκος 19(3), Simpson 9(1), Callahan 8.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick, Brown 23(5), Μποχωρίδης 13 (7 ασ.), Φλώνης 1, Milosevic 4 (7 ριμ.), Gecevicius, Σλαφτσάκης 7 (9 ριμ.), Dragicevic 12, Morris 5(1).