Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από το Λαύριο Megabolt με 94-89 στο "Nick Galis Hall", στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι "κίτρινοι" πλήρωσαν την κακή τους άμυνα, αλλά και τις διαιτητικές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα μας «εγκλώβισε» τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε με 10-4 στο 5’, κερδίζοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, που της έδωσαν τη δυνατότητα για δεύτερες επιθέσεις. Το Λαύριο βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 4-13 πέρασε μπροστά με 14-17, όμως ο ΑΡΗΣ έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 18-17.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις αρχές της δεύτερης περιόδου, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «κίτρινων». Χάρη στην ευστοχία τους από την περιφέρεια, πήραν διαφορά έξι πόντων, 23-29. Ο ΑΡΗΣ «χτύπησε» μέσα στο καλάθι με τους Milosevic και Dragicevic και προηγήθηκε με 42-34 στο 18’. Το Λαύριο, ωστόσο, «έτρεξε» σερί 0-10 και απέκτησε το προβάδισμα με 42-44, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (43-45).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για την ομάδα μας, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στο Λαύριο να αυξήσει τη διαφορά στους 10 πόντους, 47-57, με τον Γερομιχαλό να ευστοχεί σε τρίποντο που ήταν εκπρόθεσμο. Οι διαιτητές δεν μπήκαν στον κόπο να ελέγξουν τη φάση στο instant replay, παρά τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΑΡΗ, οι οποίοι ζήτησαν να σημειωθεί στο φύλλο αγώνα, προκειμένου να καταθέσουν ένσταση, μετά το τέλος της αναμέτρησης, όπως κι έγινε. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν μπροστά με 60-67 στο 30’, ελέγχοντας το παιχνίδι.

Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 68-72, αλλά το Λαύριο έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 68-78. Η ομάδα μας προσπάθησε να μείνει ζωντανή, φέρνοντας τον αγώνα στους έξι πόντους, 79-85, περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Ο Little με τρίποντο έκανε το 83-87, ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Carter με 2/2 βολές έγραψε το 83-89 στα 39’’. DeCosey και Little αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων κι έτσι το Λαύριο έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη, με τελικό σκορ 89-94.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler, Σταμάτης (3), Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 1 (5 ασ.), Milosevic 11 (1 τρ., 5 ριμ.), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 13 (10 ριμ.), Chalmers 21(3), Dragicevic 10 (8 ριμ.), Little 17(5), DeCosey 7.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Χρήστος Σερέλης): Cosey 10, Carter 17(3), Savage 5(1), Μουράτος 6, Diallo 23, Davis, Περσίδης, Anosike 4, Γερομιχαλός 17(5), Βουλγαρόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 6(2).