Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από το Περιστέρι με 71-84 στο «Nick Galis Hall», για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι «κίτρινοι» άργησαν να μπουν στο παιχνίδι, πληρώνοντας την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και των πρώτων λεπτών του δευτέρου μέρους. Βρέθηκαν να χάνουν με 26 πόντους, πλησίασαν στους 6, όμως δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν μια τεράστια ανατροπή.

Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα σε άμυνα και σε επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 0-11. Μείωσε σε 8-14 και σε 10-16 , αλλά η αθηναϊκή ομάδα, που ήταν καλύτερη σε αυτό το διάστημα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 10-23.

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να είναι κακοί επιθετικά και στη δεύτερη περίοδο και το Περιστέρι βρήκε εύκολα καλάθια, λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας του ΑΡΗ, φτάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους, 18-35 στο 15’. Σ’ εκείνο το σημείο, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη αντέδρασε και με σερί 8-0, έριξε τη διαφορά στους εννέα, 26-35, δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν πάλι τις απαντήσεις και διατήρησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα, με 35-46.

Η τρίτη περίοδος άρχισε, όπως και η πρώτη. Με τον ΑΡΗ να παρουσιάζεται, χωρίς νεύρο και διάθεση και το Περιστέρι να «τρέχει» ένα σερί 0-15 που μετέτρεψε το σκορ σε 35-61 στο 24’. Με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 26 πόντους, οι «κίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση, χάρη στην άμυνα ζώνης, η οποία αποσυντόνισε το Περιστέρι και με επιμέρους σκορ 22-6 μείωσαν σε 57-67 στο 30΄.

Παίζοντας με την ίδια ενέργεια, ο ΑΡΗΣ κράτησε τους φιλοξενούμενους, δίχως πόντο στο πρώτο δίλεπτο του τετάρτου δεκαλέπτου, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ. Με τρίποντα των Little και Chalmers, η ομάδα μας έριξε τη διαφορά στους έξι, 66-72 στο 35΄, όμως τα μεγάλα καλάθια του Καράμπελα, σε συνδυασμό με την αστοχία των «κίτρινων» έφεραν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 69-80, σκορ που διαμορφώθηκε με καλάθι του Mc Lean κι εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 5(1), Σταμάτης 7(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 3(1), Milosevic 8, Χαριτόπουλος 7(1), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 11 (2 τρ., 9 ριμ.), Chalmers 14 (4/6 τρ.), Little 9(1), DeCosey 5(1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Petteway 14(3), Μπουρούσης 3(1), Σαλούστρος, Καράμπελας 18(2), Βασιλόπουλος 2, Mclean 19(1), Jones 10, Crockett 9(1), Gray 7(1), Harrow 2.