Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 81-88 στο «Nick Galis Hall», σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League. Οι «κίτρινοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Δημήτρη Φλιώνη και τον αδικαιολογήτως απόντα Ken Brown, ήταν ανταγωνιστικοί και διεκδίκησαν μέχρι το τέλος τη νίκη, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια μεγάλη ανατροπή.

Η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 0-10, πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά. Ο ΑΡΗΣ πέρασε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και μείωσε σε 13-19 στο 6', ενώ πλησίασε ακόμη περισσότερο, 23-27, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (23-29), έχοντας πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη, Dragicevic.

Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των φιλοξενούμενων από τη γραμμή των 6,75 (είχαν 2/13 στο πρώτο μέρος) κι έφτασαν τον αγώνα στον πόντο, 39-40 στο 18’. Είχαν ευκαιρίες να περάσουν μπροστά στο σκορ, όμως δεν τις αξιοποίησαν και το ημίχρονο βρήκε την αθηναϊκή ομάδα, να προηγείται με 42-47.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου εικοσαλέπτου, οι «κίτρινοι» παρέμειναν κοντά στο σκορ, 45-47, ακολούθησε, ωστόσο ένα σερί 0-9 του Παναθηναϊκού, που πήρε διαφορά 11 πόντων, 45-56. Ο ΑΡΗΣ, όμως κατάφερε και πάλι να γίνει  απειλητικός, μειώνοντας σε 61-67 στο 28’. Ένα επιμέρους σκορ 1-7 των φιλοξενούμενων, διαμόρφωσε το 62-74 στο 30’.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου, η διαφορά πήγε στους 15 πόντους, 62-77, που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Η ομάδα μας δεν παράτησε τον αγώνα, παρά τη φθορά με φάουλ από τα σφυρίγματα των διαιτητών και μείωσε σε 76-82, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ο Dragicevic έκανε το 80-84, 1’48’’ πριν τη λήξη. Ο Καλάθης έγραψε το 80-86, ο Gecevicius με μια βολή μείωσε σε 81-86 και στην επόμενη φάση ο Παπαπέτρου έγραψε το τελικό 81-88, κρίνοντας οριστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick 12(2), Μποχωρίδης 18 (4/4 β., 4/10 δπ., 2/2 τρ., 5 ριμ., 8 ασ.), 2 κοψ.), Βλάσιος, Milosevic 15 (1/3 β., 7/13 δπ., 14 ριμ., 2 κλ.), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Gecevicius 8(2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης, Dragicevic 19 (1/2 β., 9/13 δπ., 4 ριμ.), Morris 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Rick Pitino): Thomas 19(1), Rice 7(1), Παπαγιάννης 11, Rautins, Παπαπέτρου 21(2), Παππάς 4, Περσίδης, Fredette 6(1), Καλάθης 9, Wiley 4, Μήτογλου 7.