Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Ηρακλή με 69-63 στο «Nick Galis Hall» για τη 15η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League και "ανάσανε" βαθμολογικά. Σε αντίθεση με προηγούμενα παιχνίδια, οι «κίτρινοι» στηρίχθηκαν στην εξαιρετική τους άμυνα, ειδικά στην τρίτη περίοδο, όπου έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-10, αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ήταν άστοχη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 5-18. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 9-18 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 16-18 στο 12’, έχοντας πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη και Σλαφτσάκη. Ο Ηρακλής απάντησε με τρίποντα (είχε 7/13 στο πρώτο μέρος) και ξέφυγε με 16-24 στο 14’, όμως οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και πάλι, με τους Brown και Μποχωρίδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση και πλησίασαν στον πόντο, 29-30, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, που έληξε 29-32.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, χάρη στη σπουδαία άμυνα που έπαιξε, σε συνδυασμό με την αφύπνιση επιθετικά του Morris και την πολύ καλή απόδοση του Brown. Πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 42-41 και με συνολικό σερί 13-0 (από το 36-41) προηγήθηκε με 49-41, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +9 (51-42).

Ο ΑΡΗΣ πήρε διψήφια διαφορά, 53-42 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως ο Γιάννης Καστρίτης εφάρμοσε άμυνα ζώνης, η οποία δημιούργησε προβλήματα στην ομάδα μας. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-52, αλλά ο Milosevic με δυο καλάθια έδωσε στους «κίτρινους» αέρα οκτώ πόντων, 60-52 στο 37’. Ο Ηρακλής επέστρεψε, μειώνοντας σε 60-56, περίπου δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη και ο Ζάρας έφερε το ματς στο καλάθι, 60-58 στο 38’.

Η αντίδραση του ΑΡΗ ήταν άμεση, με δυο συνεχόμενα καλάθια του Dragicevic, που έκανε το 64-58, 1’15’’ πριν το φινάλε. Οι παίκτες της ομάδας μας έβγαλαν δυο καλές άμυνες με τον Μποχωρίδη και τον Σλαφτσάκη, ο Milosevic έγραψε το 66-58 στα 50’’. Ο Ηρακλής μείωσε σε 68-63 στα 9,6’’ και ο Gecevicius με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick, Brown 15 (1/2 β., 7/9 δπ., 3 ασ.), Μποχωρίδης 16 (3/6 β., 5/7 δπ., 1/4 τρ., 5 ριμ., 2 κλ.), Φλιώνης, Milosevic 7 (7 ριμ.), Gecevicius 7(2), Σλαφτσάκης 5, Dragicevic 10 (5/8 δπ., 8 ριμ., 3 ασ.), Morris 9 (1 τρ., 10 ριμ., 4 ασ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3(1), Tepic 7(2), Okereafor 3(1), Καββαδάς 10 (12 ριμ.), Shuler 8(1), Davis 11(2), Ζάρας 5(1), Καλαϊτζίδης, Hanlan 16(2), Garrett.