Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Ηρακλή με 76-54 στο Ιβανώφειο, σε εξ αναβολής παιχνίδι, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι "κίτρινοι" παρουσιάστηκαν άριστα διαβασμένοι, κυριάρχησαν πλήρως και στις δυο πλευρές του γηπέδου, έχοντας ως μεγάλο όπλο την εκπληκτική τους άμυνα κι έφτασαν εύκολα στη δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη.

Η ομάδα μας επέβαλλε από το ξεκίνημα το ρυθμό της και προηγήθηκε με 3-8 στο 2’ και με 5-12 στο 8’. Πήρε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά, με 10-20 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7, 13-20.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-20 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά ο ΑΡΗΣ διατήρησε τη συγκέντρωσή του και βρήκε τις λύσεις για να ξεφύγει εκ νέου με 17-27 στο 14’ και με 24-35 στο 19’. Με τρίποντο του Φλιώνη, απέκτησε προβάδισμα 12 πόντων, 26-38, πριν ο Βεργίνης απαντήσει από τη γραμμή των 6,75, κάνοντας το 29-38, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι "κίτρινοι" έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο στην τρίτη περίοδο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο συμπολίτης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 27’, με την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη να έχει «τρέξει» ήδη ένα σερί 13-0, το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 29-51. Η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους, 32-57 και ο ΑΡΗΣ ήταν μπροστά με 34-59, στο 30’.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει και μ’ ένα σερί 8-0 μείωσε σε 42-59, αλλά η απάντηση του ΑΡΗ ήταν άμεση. Με εξαιρετικές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκανε ένα σερί 9-0 και το σκορ έγινε 42-68, βάζοντας οριστικό τέλος στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Enechionyia 3(1), Suggs, Ebanks 9(1), Σχίζας, Καββαδάς 12, Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 2, Φίλιος, Βεργίνης 5(1), Hanlan 12(2), Hatcher 2, Haggins 9.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 7, Σλαφτσάκης, Φλιώνης 8 (1 τρ., 8 ριμ., 3 ασ.), Milosevic 10 (7 ριμ.), Χαριτόπουλος 2, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 12 (5 ριμ,), Chalmers 13 (2 τρ., 3 ασ.,3 κλ.), Dragicevic 4, Little 10(1), DeCosey 10(2).