Ο ΑΡΗΣ Midea γνώρισε «φιλική» ήττα από τον Προμηθέα Πάτρας με 61-66 στο «Nick Galis Hall», σε αγώνα που διεξήχθη στα πλαίσια του τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης».

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Λευτέρη Μποχωρίδη και Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σίλβιο Ντε Σόουζα χτύπησε σε προσπάθεια για κάρφωμα και δεν ξαναμπήκε στο παρκέ. Εκτός παραμένει ο Μάνι Μπέιτς, ενώ δε χρησιμοποιήθηκε ο Γιώργος Φίλλιος που προέρχεται επίσης από τραυματισμό.

Ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 7-4 και 10-7, πριν οι φιλοξενούμενοι περάσουν με 11-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 15-15.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέρασε με 23-17. Οι Πατρινοί απάντη8σαν έξω από τα 6.75 (23-23) και πέρασαν με 25-28, πριν το 30-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ Midea «κόλλησε» επιθετικά και ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε. Προηγήθηκε με 37-45 και έκλεισε την περίοδο στο 39-49.

Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με όπλο την άμυνα και δύο τρίποντα των Τολιόπουλου, Χάρελ, μείωσαν σε 45-49 και στη συνέχεια με σερί 8-0 πέρασαν με 53-52. Οι Αχαιοί ξαναπήραν τα ηνία και έκαναν το 57-62 με τον Χέιλ. Ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 61-63, αλλά αστόχησε σε δύο σερί τρίποντα και με βολές ο Προμηθέας έκανε το τελικό 61-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-30, 39-49, 61-66.

ΑΡΗΣ MIDEA: Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 9 (1), Καρ 17 (2), Κατσίβελης 3 (1), Καζαμίας, Περσίδης 4, Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 8 (1), Γκάλινατ 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Πλώτας 3 (10, Κόνιαρης 2, Μπαζίνας 3 (1), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κόφεϊ 12 (1), Στέφενς 9, Ετσενίκε 3, Κούρουκς 5, Χέιλ 19 (5).