Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από το Ρέθυμνο Cretan Kings με 70-63 στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League. Οι “κίτρινοι” πλήρωσαν την αστοχία τους, ειδικά στην τέταρτη περίοδο. Παρότι κράτησαν τους γηπεδούχους περίπου για έξι λεπτά χωρίς σκορ, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν στο άλλο μισό του γηπέδου για να περάσουν μπροστά, γεγονός που τους κόστισε.

Με τον Μποχωρίδη να πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα, η ομάδα μας προηγήθηκε με 0-6 στο 4' και με 6-10 λίγο αργότερα, διάστημα στο οποίο ο αρχηγός του ΑΡΗ είχε 9 πόντους. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 11-10 στο 8', χάρη και στις αποφάσεις των διαιτητών και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 17-15.

Οι Κρητικοί ξέφυγαν με 21-15, όμως οι “κίτρινοι” βρήκαν ρυθμό επιθετικά, με τον Dragicevic να δίνει λύσεις και κατάφεραν να μπουν στη θέση του οδηγού με 29-32, δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας έδωσε το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να “τρέξει” ένα σερί 9-0 και να προηγηθεί με 36-32, πριν ο Dragicevic κάνει το 36-34, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η κρητική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Frankamp έκανε ένα γρήγορο 5-0 και δημιούργησε διαφορά επτά πόντων, 41-34 στο 21' και 48-41 στο 26'. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 48-45 στο 27' και 50-48 με τρίποντο του Gecevicius, αλλά το Ρέθυμνο, εκμεταλλευόμενο τα άστοχα σουτ των παικτών της ομάδας μας, απάντησε με ένα σερί 7-0 και ξέφυγε πάλι με 57-48, λίγο προτού τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο (59-50).

Ο ΑΡΗΣ κράτησε τους γηπεδούχους στο μηδέν έως το 36ο λεπτό, όμως έχασε διαδοχικές ευκαιρίες, είτε να πλησιάσει στο σκορ είτε να προσπεράσει, μετά το 59-55 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Με τέσσερις πόντους του Μποχωρίδη, η ομάδα μας έφερε τον αγώνα στο 62-59, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Frankamp ευστόχησε σε τρίποντο για το 65-59. Ο Milosevic μείωσε σε 65-61, αλλά ο Dragicevic δέχθηκε τάπα από τον Gordon, στην προσπάθεια του να σκοράρει. Ο Frankamp αστόχησε στα 55'' πριν το τέλος και στα 36'' οι διαιτητές χρέωσαν με επιθετικό φάουλ τον Μποχωρίδη, θεωρώντας ότι στην προσπάθειά του για τρίποντο εκβίασε το φάουλ, βάζοντας το πόδι του στο σώμα του αμυντικού.

Ο Frankamp με 2/2 βολές έκανε το 67-61 στα 34'', ο Fitzpatrick ήταν άστοχος σε τρίποντο στα 30'', αλλά ο ΑΡΗΣ διατήρησε την κατοχή. Ο Φλιώνης αστόχησε εκ νέου σε σουτ τριών πόντων, ο Haughtin κέρδισε φάουλ στα 16'' για να κάνει το 68-61 με 2/2 βολές. O Harris έγραψε στον αιφνιδιασμό το 70-61, με τον Μποχωριδη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Lee 5(1) Χριστοδούλου 7(1), Haughton 12, Μαραγκάκης, Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 3, Murray 2, Harris 8(2), Gordon 7 (10 ριμ.), Ραζής, Frankamp 26(4).

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Fitzpatrick 2, Brown, Μποχωρίδης 15 (7 ριμ., 2 ασ. 7 λ.), Φλιώνης 2, Milosevic 11 (9 ριμ.), Gecevicius 10(2), Σλαφτσάκης 2, Dragicevic 13 (6 ριμ.), Morris 8(1).