Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 96-79, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι γηπεδούχοι πήραν ισχυρό προβάδισμα από το ξεκίνημα και κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του ΑΡΗ, προηγήθηκαν με 19-0 στο 5.30’’. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 24-7.

Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 24-14 με ένα σερί 0-7, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με τρίποντο ο Τολιόπουλος έκανε το 26-17. Ο Χάγκινς έφτασε στους 9 πόντους στην προσπάθεια να κρατήσει την ομάδα κοντά στο σκορ (33-21), αλλά ο ΠΑΟ έκανε το 41-22, πριν το 45-24 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά (55-27 και 61-32). Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μειώσει και έκανε ένα σερί 0-9 (61-41), ωστόσο ο Παναθηναϊκός αύξησε εκ νέου τη διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 74-49.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και μετέτρεψε το 79-52 σε 79-60 και στο 35’ έκανε το 84-66. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι τους 17 πόντους (86-69), πριν το τελικό 96-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79.