Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 94-72 στο "Νίκος Γκάλης" της Αθήνας, για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι "κίτρινοι", που αγωνίστηκαν χωρίς τους Milosevic και Dragicevic, οι οποίοι έμειναν εκτός αποστολής, αλλά και τον Σλαφτσάκη, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο στην προθέρμανση, ήταν ανταγωνιστικοί για περίπου 18 λεπτά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι, που είχαν κι αυτοί απουσίες, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την περιφέρεια (20/43 τρίποντα), άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς, φτάνοντας στη νίκη.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-8, χάρη σε δυο τρίποντα του Chalmers και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, κατάφερε να ξεφύγει με 14-19. Ο Παναθηναϊκός, όμως, μ' ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 19-19, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων, 30-23 στο 14', αλλά ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις με τους Κουζέλογλου και Little κι έμεινε κοντά στο σκορ, 32-30 στο 16' και 33-32, λίγο αργότερα. Τα τελευταία δυο λεπτά, ωστόσο, ήταν κακά για τους "κίτρινους", που έχασαν τη συγκέντρωσή τους κι επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό μ' ένα επιμέρους σκορ 10-2, να πάει στα αποδυτήρια, έχοντας μια διαφορά εννέα πόντων, 43-34.

Με διαδοχικά τρίποντα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 53-36 κι ανέβασε τη διαφορά και στους 20, 59-39 στο 25'. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 63-46, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-48.

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δυο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες τους και να σκέφτονται τα επόμενα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Oded Kattash): Mack 12(2), Bray 25(8), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 11(3), Auguste 7, Παπαπέτρου, Κασελάκης 3(1), Καλαϊτζάκης 6(2), White 3(1), Μήτογλου 3(1), Bentil 13(1), Μαντζούκας 3(1).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 8(1), Φλιώνης, Χαριτόπουλος 4, Σιδηροηλίας 6, Κουζέλογλου 16 (2 τρ., 10 ριμ.), Πετανίδης 2, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 6, Chalmers 12(3), Little 14(1) 14, DeCosey 4.