Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 82-51 στα «Δύο Αοράκια» και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Final 8 Κυπέλλου.

Οι «κιτρινόμαυροι», αγωνιζόμενοι και πάλι με αρκετές απουσίες (Σανόγκο, Καββαδάς, Πακ) πλήρωσαν το κακό ξεκίνημά τους. Στη συνέχεια προσπάθησαν να «επιστρέψουν» στο ματς, μείωσαν έως τους 11 πόντους, όμως δεν κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί έως το τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα (4-4), όμως ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, ο ΑΡΗΣ δε βρήκε λύσεις και με ένα σερί 18-0, το δεκάλεπτο έληξε στο 22-4.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει. Μείωσε έως τους 11 πόντους (31-20) και το ημίχρονο έληξε στο 39-24.

Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν έως τους 13 πόντους (48-35), όμως η επιθετική δυστοκία απέναντι στην πολύ δυνατή άμυνα του αντιπάλου, έφερε το 60-37 της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ δεν είχε τα αποθέματα για να αντιδράσει εκ νέου στην τέταρτη περίοδο και οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 82-51.

Τα δεκάλεπτα: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51.