Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στη Λάρισα με 68-67 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Θρετ ήταν αυτός που με τρεις βολές στο 1.5 πριν το τέλος έγραψε το τελικό σκορ.

Με τρίποντα των Κάουαν, Γουίλιαμς και καλάθι του Νετζήπογλου, αλλά και χωρίς να δεχτεί πόντο για τέσσερα λεπτά, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-8. Το τρίτο τρίποντο των «κιτρινόμαυρων», από τον Χάνλαν, έγραψε το 2-11. Με καλή άμυνα οι ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε στο 11-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ δε δέχτηκε πόντο για πέντε λεπτά και αύξησε το προβάδισμά του στους εννιά πόντους (11-20). Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε 19-20. Η επιθετική αφλογιστία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων και το ημίχρονο έληξε 23-23.

Με τρίποντα των Κάουαν, Γουίλιαμς και καλάθι του Χάνλαν ο ΑΡΗΣ ξαναπέρασε με 28-31. Με τους δύο πρώτους και τον Νετζήπογλου να σκοράρουν οι «κιτρινόμαυροι» έγραψαν το 33-39 και με το τρίτο δεκάλεπτο του Γουίλιαμς στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +7 (35-42). Η Λάρισα έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 41-42 και η τρίτη περίοδος έληξε με 44-44.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Λόκετ και καλάθι και φάουλ του Νετζήπογλου ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 59-47 σε 50-54. Χάνλαν και Γουίλιαμς ανέβασαν το σερί του ΑΡΗ στο 10-0 (50-57). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 10-0 (63-60). Τέσσερις πόντοι του Χάνλαν και ένα τρίποντο του Γουίλιαμς ξανάβαλαν τον ΑΡΗ σε θέση του οδηγού (65-67). Στο 1.5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος ο Θρετ με τρεις βολές έγραψε το 68-67 και ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67,

ΛΑΡΙΣΑ: Ουάσινγκτον 4, Χάντσον 7 (1), Θρετ 6 (1), Κρουμπάλι 9, Τσαϊρέλης 10, Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4), Φόρτσουν 5 (1), Σπαν 9(3), Καράμπελας 2.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 2, Κάουαν JR 16 (3), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5). Χάνλαν 14 (1), Κώττας 2.