Ο ΑΡΗΣ Midea γνώρισε την ήττα στο Πανεβέζις από τη Λιετκαμπέλις με 84-74, στο πλαίσιο της 2ης  αγωνιστικής του BKT EuroCup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο ΑΡΗΣ Midea έκανε το 7-9, όμως τα συνεχόμενα λάθη έφεραν ένα σερί 11-0 των Λιθουανών, οι οποίοι έκαναν το 18-9 στο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Ντε Σόουζα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 18-13 και ο Τολιόπουλος έκανε το 18-15. Ο ίδιος απάντησε στο 5-0 της Λιετκαμπέλις και με τρίποντο έγραψε το 23-18, πριν το 23-20 του 10’.

Τολιόπουλος και Σανόγκο (τέσσερις σερί πόντοι) έφεραν τον ΑΡΗ Midea μπροστά με 25-26. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 6-0 (31-26) αλλά Τολιόπουλος και Ντε Σόουζα έφεραν και πάοι το ματς στα ίσια (31-31), την ώρα που τραυματίστηκε ο Μπλούμπεργκς. Μποχωρίδης και Γκάλινατ σκόραραν για το 36-36. Με δύο τρίποντα η Λιετκαμπέλις έκανε το 42-36 και έκλεισε το ημίχρονο στο 43-36.

Ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 45-41 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 50-41. Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη και ένα καλάθι του Γκάλινατ έριξαν τη διαφορά (51-46) και ο τελευταίος έγραψε το 51-49, στο 25’. Ακολούθησε σερί 6-0 για το 57-49. Με καλάθι και φάουλ ο Τολιόπουλος μείωσε σε 61-56 και ο ίδιος με τρίποντο έκανε το 61-59, σκορ με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Η Λιετκαμπέλις ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με σερί 8-0 (69-59) την ώρα που οι διαιτητές φόρτωναν τον ΑΡΗ Midea το ένα φάουλ μετά το άλλο (πέντε σε τρία λεπτά). Ο Ντε Σόουζα προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του (74-64) αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο (80-66), ενώ οι ρέφερι απέβαλαν τον Γιάννη Καστρίτη με δύο τεχνικές ποινές.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74.