Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στην Καρδίτσα από την τοπική ομάδα με 78-77 στην παράταση (κ.δ. 69-69), στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τέσσερις πόντους του Νότε ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-4 στο 3’. Η επιθετική δυστοκία των «κιτρινόμαυρων» έγραψε το 6-4. Με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 12-11 και με τον ίδιο τρόπο ο Μήτρου – Λονγκ ισοφάρισε σε 14-14, πριν το 16-16 του 10’.

Μετά τον Χάγκινς, τραυματίας αποχώρησε και ο Σανόγκο και αμφότεροι δεν αγωνίστηκαν ξανά, ενώ ο Γκούντγουιν χρεώθηκε με τρία φάουλ. Χόρκλερ και Χρηστίδης έκαναν το 18-21 και ο Σχίζας απάντησε στο σερί 5-0 της Καρδίτσας (23-23). Όμως η Καρδίτσα ξαναπέρασε με 27-23 στο 15’. Νετζήπογλου και Χρηστίδης κράτησαν τον ΑΡΗ (29-28) και ο πρώτος με τρίποντο ισοφάρισε σε 31-31. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 36-34, αλλά ο Σχίζας με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 36-34.

Η Καρδίτσα έκανε το 45-41 την ώρα που Γκούντγουιν και Μήτρου – Λονγκ φορτώθηκαν με τέταρτο φάουλ. Με κλεψίματα των Νετζήπογλου, Τολιόπουλου και πόντους των Χόρκλερ, Χρηστίδη, Σχίζα ο ΑΡΗΣ έκανε το 50-52 και ο Νετζήπογλου με ακόμα τέσσερις πόντους έγραψε το 50-56, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Νότε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 52-60. Η Καρδίτσα μείωσε σε 57-60 και σε 61-62 και ο Γκούντγουιν έδωσε ανάσα στον ΑΡΗ (61-64), πριν κάνει και το 64-66. Η Καρδίτσα πέρασε 68-67 και οι Νότε, Μήτρου – Λονγκ αστόχησαν σε τρίποντα. Στα 14’’ οι διαιτητές αντί για φάουλ υπέρ του Νότε έδωσαν τζάμπολ. Ο Αθηναίου με μία βολή έκανε το 69-67 και οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέα κατοχή. Ο ΑΡΗΣ έκλεψε και ο Γκούντγουιν κέρδισε κάρφωμα και φάουλ στα 4.7’’ πριν από το τέλος. Ο Αμερικανός σέντερ έχασε τη βολή και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Χόρκλερ με τρίποντο έκανε το 71-73. Η Καρδίτσα πέρασε με 75-74 και ο Τολιόπουλος έκανε το 75-76. Με το σκορ στο 78-77, ο Νότε προσπάθησσε να δώσει στον ΑΡΗ τη νίκη αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 (κ.δ.), 78-77.