Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από το Λαύριο Megabolt με 92-71, στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρεωτικής, σε εξ αναβολής αναμέτρηση, για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι “κίτρινοι” πλήρωσαν το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν εντυπωσιακή ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 (τελείωσαν με 14/22 τρίποντα).

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, με αποτέλεσμα να ακολουθεί στο σκορ. Το Λαύριο προηγήθηκε με 6-0 και 8-1, με τον ΑΡΗ να μειώνει σε 10-6 και σε 14-12 στο 7'. Το δεκάλεπτο έληξε 22-18, καθώς οι “κίτρινοι” δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν να πλησιάσουν περισσότερο.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο ΑΡΗΣ βρέθηκε για τελευταία φορά σε απόσταση βολής, με 26-24. Οι παίκτες του Λαυρίου άρχισαν να ευστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα, με τον Cosey να έχει 4/4 και ξέφυγαν με 36-26. Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, εξαιτίας και της πολύ κακής αμυντικής της λειτουργίας, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 53-32. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 31-14, με τους γηπεδούχους να έχουν στο πρώτο εικοσάλεπτο 13/21 δίποντα και 7/10 τρίποντα και τους παίκτες του Σάββα Καμπερίδη να υποπίπτουν σε 20 λάθη.

Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 53-37, αλλά το Λαύριο έβρισκε τις λύσεις, επαναφέροντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 61-38. Με πρωταγωνιστή τον Κουζέλογλου, οι “κίτρινοι” προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, μειώνοντας σε 61-47 με ένα σερί 9-0, όμως οι γηπεδούχοι, με όπλο την ευστοχία τους διεύρυναν και πάλι το προβάδισμά τους σε 68-51 στο 30'.

Με τρίποντο του Little ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 73-59, όμως συνεχόμενα τρίποντα των γηπεδούχων ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους, 79-59 στο 33'. Η ομάδα μας μείωσε σε 80-66, περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη, αλλά η ευστοχία των παικτών του Λαυρίου δεν άφησε περιθώρια κι ελπίδες για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Χρήστος Σερέλης): Cosey 22 (6/6 τρ.), Carter 10(2), Savage, Evans 7, Μουράτος 11 (1 τρ., 10 ασ.), Diallo 16(2), Davis 9, Ερμείδης, Σταματογιάννης 2, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 11(3).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler, Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 5 (1 τρ., 6 ασ.), Milosevic 11, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 1, Κουζέλογλου 19 (7/9 δπ., 5/6 β.), Chalmers 4, Dragicevic 12 (7 ριμ.), Little 5(1), DeCosey 6(1).