Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Προμηθέα με 94-83 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, έχοντας πρωταγωνιστές τους DeCosey και Κουζέλογλου, αλλά και άλλους παίκτες να προσφέρουν σημαντικές λύσεις.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι και μετά το πρώτο πεντάλεπτο (12-11), άρχισε να ανοίγει τη ψαλίδα της διαφοράς. Προηγήθηκε με 19-11 στο 7’ κι έφτασε στο +12, (29-17), με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 3-10, μετέτρεψαν το εις βάρος τους 33-27 στο 15’ σε 36-37 στο 17’. Ο ΑΡΗΣ, όμως, ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, με 46-42.

Ο ΑΡΗΣ παρέμεινε σοβαρός και συγκεντρωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Κουζέλογλου να ανεβάζει την απόδοσή του, ξέφυγε και πάλι με 62-53 στο 27’ και με 63-53 στο 28’. Η ομάδα της Πάτρας, ωστόσο, χάρη στους Miller και Αγραβάνη πλησίασε σε απόσταση βολής, 65-62 και 67-64, λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, που έκλεισε στο 72-68 για τους «κίτρινους».

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Προμηθέας μείωσε σε 76-75 με καλάθι και φάουλ του Χριστοδούλου στο 36’ και ο Αγραβάνης έφερε την αναμέτρηση στα ίσια, 76-76. Ο ΑΡΗΣ, όμως, απάντησε με καλάθια των Κουζέλογλου και Σταμάτη, παίρνοντας διαφορά πέντε πόντων, 81-76 στο 37’. Με συνεχόμενα καλάθια του DeCosey, η ομάδα μας ξέφυγε με 85-78, στο πιο κρίσιμο σημείο, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα κι ανάγκασε τον Μάκη Γιατρά να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο DeCosey, που είχε πάρει «φωτιά», ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας στον ΑΡΗ αέρα 10 πόντων, 88-78, 1’13’’ πριν το φινάλε κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-42, 72-68, 94-83

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 3(1), Σταμάτης 5(1), Σλαφτσάκης 1, Φλιώνης 9 (1 τρ., 6 6 ριμ., 3 κλ.), Milosevic 15 (5/6 β., 5/9 δπ., 12 ριμ., 2 κλ.), Χαριτόπουλος 5(1), Κουζέλογλου 13 (4/4 β., 3/7 δπ., 1/3 τρ., 10 ριμ., 2 κλ.), Chalmers 4, Dragicevic 6, Little 12 (2/3 β., 2/5 δπ., 2/4 τρ.), DeCosey 21 (4/6 β., 7/8 δπ., 1/3 τρ., 7 ριμ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 5 (10 ριμ.), Λούντζης 4, James 8, Αγραβάνης 15(1), Garrett 6, Faye 2, Χριστοδούλου 9, Μάντζαρης 3, Miller 21(4), Radicevic 10(1), Τανούλης.