Ο ΑΡΗΣ Midea ηττήθηκε με 65-75 από τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο ημίχρονο, πάλεψαν ως το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την 5η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 2-9 αλλά με τον Τολιόπουλο να δίνει λύσεις έξω από τα 6.75, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 13-14, πριν ο Μπάνκστον γράψει το 15-14 της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ του Καρ και σκορ από τον Ντε Σόουζα, ο ΑΡΗΣ Midea έκανε to 22-19. Ο Τολιόπουλος με πέντε σερί πόντους έγραψε το 31-31 και ο Μπάνκστον με το… κάρφωμα της χρονιάς, έκλεισε το ημίχρονο στο 33-32.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 39-46. Μπάκνστον και Καρ προσπάθησαν να κρατήσουν τους γηπεδούχους, όμως η περίοδος έληξε στο 44-45.

Ο ΑΡΗΣ Midea δεν άφησε τη μάχη και με τέσσερις πόντους του Γκάλινατ, μετέτρεψε το 46-57 σε 55-59. Σ’ εκείνο το σημείο όμως ήταν άστοχος και ο ΠΑΟ πέρασε με 13 πόντους (55-68). Οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν στο 65-73 αλλά δεν υπήρχε χρόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75.