Ο ΑΡΗΣ Midea κέρδισε την ΑΕΚ Betsson με 75-64 στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League και πέμπτη σερί συνολικά, συμπεριλαμβανομένου και του BKT EuroCup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στηρίχθηκε στην άμυνά της, η οποία υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε 21/63 σουτ (ενώ είχαν και 17/34 βολές. Επιθετικά, ο Βασίλης Τολιόπουλος με 19 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ πολλές βοήθειες πρόσφερε ο Κρις Μπάνκστον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο 4-4 στο ξεκίνημα, μέχρι την είσοδο του Τολιόπουλου. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του διεθνούς γκαρντ, ο ΑΡΗΣ Midea πέρασε με 9-4. Γκάλινατ και Χάρελ έκαναν το 14-5 και ο Καρ με τρίποντο το 17-7. Ο Τολιόπουλος με τον 10ο πόντο του έγραψε το 22-13, πριν το 22-15 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πόντοι έμπαιναν… με το σταγονόμετρο. Σανόγκο και Σλαφτσάκης κράτησαν μία διαφορά για τους γηπεδούχους (28-20) και το ημίχρονο έληξε 31-24, με επιμέρους σκορ 9-9.

Με έξι συνεχόμενους πόντους του Γκάλινατ, ο ΑΡΗΣ Midea έγραψε ξανά διψήφια διαφορά (37-26). Χάρελ και Μπάνκστον έδωσαν λύσεις και με την ψυχραιμία του Κατσίβελη στις βολές, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (52-41), πριν το 52-44 του 30’.

Ο Μπάνκστον είχε… πάρει μπρος, σε επίθεση και άμυνα, και με εντυπωσιακό κάρφωμά του, οι «κιτρινόμαυροι» έγραψαν το 60-48 στο 33’. Η ΑΕΚ Besson μείωσε σε 62-55, όμως Μποχωρίδης και Τολιόπουλος έβαλαν δύο μεγάλα τρίποντα και έκαναν το 68-57. Στη συνέχεια, Τολιόπουλος, Καρ και Σανόγκο ήταν ψύχραιμοι στις βολές και ο ΑΡΗΣ Midea δε δυσκολεύτξκε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64.