Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 77-71 στο «Nick Galis Hall», για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τους «κίτρινους», οι οποίοι έχασαν τη διαφορά των 10 πόντων, που είχαν στο τέλος του τρίτου, δεχόμενοι 26 πόντους και σκοράροντας 10.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για την ομάδα μας, η οποία δεν εκτέλεσε, όπως έπρεπε στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και χάρη στην ευστοχία τους από την περιφέρεια, προηγήθηκαν με 4-14. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 8-14, αλλά ο συμπολίτης ξέφυγε και πάλι με διψήφιο προβάδισμα, 8-20 στο 8’ και 10-22, λίγο αργότερα. Οι «κίτρινοι» έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10, 18-26 με τη λήξη της περιόδου.

Στηριζόμενος στην άμυνά του, ο ΑΡΗΣ πλησίασε στους τέσσερις, 24-28 με τρίποντο του Little και με τους Φλιώνη και Chalmers να δίνουν λύσεις ισοφάρισε σε 33-33, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (37-37).

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως στην άμυνα, περιορίζοντας σημαντικά τη δράση των παικτών του ΠΑΟΚ κι επιθετικά βρίσκοντας λύσεις από αρκετούς παίκτες «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 15-2, με το οποίο μετέτρεψε το 39-41 σε 54-43 στο 26’. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, μειώνοντας σε 56-51, όμως Σταμάτης και Dragicevic έγραψαν το 61-51 στο 30’, με τον ΑΡΗ να κάνει επιμέρους 24-14 στην τρίτη περίοδο.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε νωθρά στο τελευταίο δεκάλεπτο κι επέτρεψε στον συμπολίτη να αντιδράσει, καθώς με επτά συνεχόμενους πόντους του Turner μείωσε σε 63-62, σ΄ ένα διάστημα, κατά το οποίο οι «κίτρινοι» είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, παίζοντας χωρίς συγκέντρωση και ηρεμία. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 63-64 και με 65-70, έχοντας πρωταγωνιστή τον Turner, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Οι «κίτρινοι» επέστρεψαν και μείωσαν στον πόντο, 69-70, περίπου ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, με καλάθια των Chalmers και DeCosey. Ο δεύτερος έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά, με 71-70, αλλά ο Carter στα 48’’, με τρίποντο από τα 9 μέτρα έγραψε το 71-73. Ο Little αστόχησε σε τρίποντο στα 25’’ και ο Beech με 2/2 βολές έκανε το 71-75 στα 23’’. Ο DeCosey έχασε τρίποντο στα 15’’ και κάπου εκεί η ομάδα μας έχασε τις ελπίδες της για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 13, Milosevic 6, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 4, Chalmers 11(1), Dragicevic 11 (9 ριμ.), Little 11(2), DeCosey 9(1).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Beech 6, Konate 1, Love 8, Griffin 8, Μαργαρίτης 6(1), Κακλαμανάκης 10, Καμπερίδης 8(2), Carter 13(3), Turner 17(1).