Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Λαυρίου Megabolt με 81-70 στο «Nick Galis Hall, για τη 12η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας διαφορά 19 πόντων και παρά τα σημάδια χαλάρωσης στην τελευταία περίοδο, πήραν αυτό που ήθελαν.

Η ομάδα μας βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα του αγώνα από τους Dragicevic και Μποχωρίδη, αμυντικά, όμως είχε προβλήματα. Προηγήθηκε με 14-9 στο 6’, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 14-14. Ο Brown έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά στο σκορ με 21-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Λαύριο απέκτησε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με 23-25 (13’) και με 26-29 στα μέσα της. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και με τον Fitzpatrik να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια, πέρασε μπροστά με 33-29 και με 36-31 στο ημίχρονο.

Οι «κίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στις αρχές του δευτέρου μέρους και με επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγαν με 48-33, έχοντας πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη, Dragicevic, Milosevic και Gecevicius. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη είχε βρει ρυθμό, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι κι «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 20 πόντους, 60-40, λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (62-43).

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Brown (2/2 βολές από τεχνική ποινή και αποβολή του Χρήστου Σερέλη κι ένα τρίποντο), ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 67-43. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των «κίτρινων», δεν παράτησαν την αναμέτρηση και με σερί 0-13 μείωσαν αρχικά σε 67-56 στο 35’ και σε 70-62, 3’54’’ πριν το φινάλε. Ένα τρίποντο του Milosevic, ένα καλάθι δυο πόντων του Dragicevic κι ένα ακόμη τρίποντο από τον Brown διαμόρφωσαν το 78-64 στο 38’, με την ομάδα μας να βάζει τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Fitzpatrick 8 (6 ριμ.), Brown 15 (2/2 β., 2/4 δπ., 3/5 τρ.), Μποχωρίδης 20 (5/8 β., 6/10 δπ., 1/2τρ., 8 ριμ., 2 ασ., 5 λ.), Φλιώνης 3 (1 τρ., 3 ασ.), Milosevic 10 (1 τρ., 8 ριμ., 4 ασ.), Σιδηροηλίας, Gecevicius 3 (1 τρ., 4 ασ.), Σλαφτσάκης, Dragicevic 11 (1/2 β., 5/7 δπ., 7 ριμ.), Morris 11 (4/8 δπ., 1/4 τρ.).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 11, Watson 8(2), Allman 12(4), Μουράτος 12 (5 ασ.), Λεγκίκας 3(1), Κουζέλογλου 6, Dime 11 (6 ριμ.), Davis, Decosey 5(1), Γερομιχαλός 2 (7 ριμ.), Outlaw.