Ο ΑΡΗΣ κέρδισε την ΑΕΚ με 74-64 στο κατάμεστο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στηρίχθηκε στην εξαιρετική άμυνά της, η οποία περιόρισε την ΑΕΚ στα 22/61 σουτ και την υποχρέωσε σε 18 λάθη. Ο Σεβέζ Γκούντγουιν έκανε τρομερό double double με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ, τα 13 εκ των οποίων επιθετικά! Ο Όμηρος Νετζήπογλου πέτυχε 14 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο JD Νότε τα… έκανε όλα, με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και ο Τζος Χάγκινς ήταν επίσης «διψήφιος», με 12 πόντους, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 16-4, ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα. Η ΑΕΚ τον μιμήθηκε και μείωσε σε 26-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (33-23), όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο μέσα από την άμυνά τους και μείωσαν σε 34-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-35.

Με νέο τρίποντο του Νετζήπογλου ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 46-37. Η ΑΕΚ μείωσε σε 51-49, όμως οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη βρήκαν τρόπο και κράτησαν το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μήτρου - Λονγκ για το 58-51.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε στον ΑΡΗ. Πιέζοντας ασφυκτικά στην άμυνα, κατάφερε συνεχόμενα κλεψίματα και με τρίποντο τουθ Νότε έφτασε στο +12 (70-58). Η άμυνα συνέχισε να είναι το όπλο και η ΑΕΚ δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, με αποτέλεσμα το τελικό 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64.