Ο ΑΡΗΣ Midea πήρε σπουδαία νίκη επί της Μπουντούτσνοστ με 76-75 για τη 15η αγωνιστική του BKT EuroCup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αφού βρέθηκε να χάνει με διαφορά 9 πόντων. Όμως χάρη στην άμυνά της γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη χάρη σε ένα εκπληκτικό φόλοου – κάρφωμα του Ρομπέρτο Γκάλινατ, 8 δέκατα πριν από το τέλος. Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους και δύο μεγάλα τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ Midea.

Η Μπουντούτσνοστ προηγήθηκε με 2-5, όμως ο ΑΡΗΣ Midea, με τους Τολιόπουλο, Μπάνκστον να σκοράρουν πέρασε με 14-11 και 17-13, πριν το 17-18 του δεκαλέπτου.

Ντε Σόουζα, Τολιόπουλος και Μποχωρίδης έγραψαν το 24-23, όμως οι «κιτρινόμαυροι» κόλλησαν επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-11, για το 24-34. Ο Ντε Σόουζα έδωσε λύσεις και με τρίποντο του Μπλούμπεργκς οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 29-36, ενώ Κατσίβελης και Γκάλινατ έκαναν το 34-38. Το ημίχρονο έληξε στο 34-39.

Μποχωρίδης και Γκάλινατ προσπάθησαν να κρατήσουν τον ΑΡΗ Midea, αλλά η Μπουντούτσνοστ ξέφυγε με 45-55. Ο Ντε Σόουζα και ο Σανόγκο σκόραραν για το 54-61, πριν το 54-63 του 30’.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πίσω με 58-6 και εκεί ξεκίνησε ν αντεπίθεσή τους. Με σερί 8-0, χάρη σε δύο τρίποντα του Γκάλινατ, ισοφάρισαν σε 66-66. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 71-68 και με τον ίδιο τρόπο το 74-73. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σερί επιθέσεις, όμως 8 δέκατα πριν από το τέλος ο Γκάλινατ με φόλοου – κάρφωμα χάρισε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75.