Ο ΑΡΗΣ Midea πήρε μεγάλη νίκη επί της Τρέντο με 84-77 στο… φλογισμένο «Nick Galis Hall», στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στο BLT ΕuroCup. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη τελείωσε με ρεκόρ 9-9, πήρε την 5η θέση και θα αντιμετωπίσει στους «12» του θεσμού την ουκρανι9κή Προμετέι, στη Ρίγα της Λετονίας.

Ο ΑΡΗΣ Midea στηρίχθηκε σε μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο όπου σημείωσε 33 πόντους και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Από το -7 στο οποίο βρέθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε μεγάλο ντεμαράζ και έφτασε στη νίκη.

Η Τρέντο προηγήθηκε με 0-6 και 23-9, πριν ο ΑΡΗΣ Midea μειώσει σε 7-11. Οι Ιταλοί έφτασαν στο +11 (13-24) και το δεκάλεπτο έληξε στο 15-25.

Με πέντε σερί πόντους του Τολιόπουλου, δύο του Σανόγκο και άλλους τόσους του Μποχωρίδη, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 9-0 και μείωσαν σε 24-25, ενώ με τρίποντο του Κατσίβελη ισοφάρισαν σε 27-27. Η Τρέντο ξέφυγε εκ νέου με 29-35 και έκλεισε το ημίχρονο στο 34-41.

Ο Ντε Σόουζα και ο Μποχωρίδης ανέλαβαν δράση και ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 49-48, με το «Nick Galis Hall» να… φλέγεται. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 51-52.

Ο Ανγκολέζος σέντερ ισοφάρισε σε 57-57, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-7 για το 57-64. Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΑΡΗ Midea. Ο Χάρελ σκόραρε συνεχώς (10 πόντοι στην τέταρτη περίοδο) και με καλάθια του Σταρκ και του Περσίδη, οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν με 66-65. Η Τρέντο πέτυχε μεγάλα τρίποντα, για το 73-75, όμως ο Σταρκ και ο Χάρελ έγραψαν το 79-75 και ο Σανόγκο ολοκλήρωσε ένα καθοριστικό 8-0 για τον ΑΡΗ Midea (81-75). Ο Τολιόπουλος και ο Σανόγκο έγραψαν το τελικό 84-77 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από τον κόσμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77.