Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στη φετινή Stoiximan Basket League, κερδίζοντας στην πρεμιέρα τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με 81-71.

Για να φτάσει σ’ αυτήν τη σπουδαία νίκη η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 19 πόντων, με την οποία προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 6-5 και 13-7, όμως ο ΠΑΟ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-20. Με συνεχόμενα τρίποντα οι «πράσινοι» πήραν διαφορά 19 πόντων στο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 24-43.

Η αντεπίθεση του ΑΡΗ ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολίβιε Χάνλαν σκόραρε αφειδώς και η ομάδα μας πλησίασε στο 47-52. Και μείωσε ακόμα περισσότερο στο τέλος της περιόδου, σε 55-57. Μία περίοδος που βρήκε τον ΑΡΗ να έχει επιμέρους σκορ 31-14.

Ο Σακούρ Τζούστον αξιοποίησε τις ασίστ των περιφερειακών παικτών, ο Όμηρος Νετζήπογλου σκόραρε και ο ΑΡΗΣ πέρασε με 64-62. Με άμυνα… από ατσάλι και τον Χάνλαν να συνεχίζει να σκοράρει, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 72-66. Ο ΑΡΗΣ δεν έριξε στροφές, έφτασε στο +12 (81-69) και ο νικητής είχε κριθεί…

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 12, Κάουαν 3, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ, Νετζήπογλου 13, Γουίλιαμς 9, Χάνλαν 35, Κώττας 7.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12, Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης, Γουάιτ 12, Φλόιντ, Νέντοβιτς 10, Σαντ-Ρος 10.