Ο ΑΡΗΣ Midea πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League και 5η συνολικά, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ Mateco με 77-63, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στηρίχθηκε στην πολύ δυνατή άμυνά της, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στην εκπληκτική εμφάνιση του Ρόνι Χάρελ ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 20 πόντους (τους 13 στο τέταρτο δεκάλεπτο), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 0-5 όμως Χάρελ και Τολιόπουλος έβαλαν τον ΑΡΗ Midea μπροστά με 11-10, Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-6 (11-16), όμως με τον Μποχωρίδη να σκοράρει, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 24-22.

Ο Χάρελ πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους και οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν μπροστά (36-33). Με πόντους του Σταρκ και του Περσίδη, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 40-36, παρά την αστοχία τους (13/35 σουτ).

Ο Ντε Σόουζα ανέλαβε δράση και έκανε το 45-38. Ακολούθησαν Χάρελ και Μπάνκστον και ο ΑΡΗΣ Midea κατάφερε να διατηρήσαει το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-51.

Η άμυνα των «κιτρινόμαυρων»… έβγαζε φωτιές, ο Χάσρελ έκλεβε τη μία μπάλα πίσω από την άλλη και οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-51). Με το σκορ στο 66-56, πήρε… το όπλο του ο Βασίλης Τολιόπουλος Πέτυχε δύο συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα για το 72-58 και στη συνέχεια άλλους τρεις πόντους, για το 75-61 με το οποίο οι «κιτρινόμαυροι» ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63.