Ο ΑΡΗΣ έφυγε νικητής από το κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 74-76, για τη 13η αγωνιστική της Betshop Basket League. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι “κίτρινοι” βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κατακτήσουν ένα σημαντικό “διπλό”

Η ομάδα μας, πίεσε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του αγώνα, ήλεγξε τον ρυθμό και προηγήθηκε με 7-12 και 8-14 στο 6'. Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του ΑΡΗ έχασαν τη συγκέντρωσή τους, οι επιλογές τους ήταν κακές και οι Κρητικοί το εκμεταλλεύτηκαν, έχοντας πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου. Ισοφάρισαν σε 16-16 και πέρασαν μπροστά με 18-16, λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε ισόπαλο (18-18).

Η εικόνα του ΑΡΗ δεν βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο, δίνοντας το δικαίωμα στην κρητική ομάδα να “τρέξει” ένα επιμέρους σκορ 18-3 και να ξεφύγει με 38-27 στο 19', κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 42-32. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο, οι διαιτητές χρέωσαν με 19 φάουλ την ομάδα μας έναντι 7 του Ρεθύμνου, οι παίκτες του οποίου σούταραν 19 ελεύθερες βολές έναντι 7 των “κίτρινων”.

Με ένα σερί 5-0 στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +15, 47-32 και από εκείνο το σημείο ο ΑΡΗΣ άρχισε να βγάζει αντίδραση. Μείωσε αρχικά σε 40-47 στο 24' και πλησίασε και στους έξι, 46-52 στο 28'. Θα μπορούσε να μαζέψει κι άλλο τη διαφορά, αν οι παίκτες του ήταν πιο εύστοχοι από τη γραμμή των βολών. Ο Φλιώνης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στους τέσσερις, 55-51 και το Ρέθυμνο ευστόχησε με τον Χριστουδούλου στα τρία δέκατα για το 57-51, μια απόφαση που αμφισβητήθηκε από τους “κίτρινους”, οι οποίοι υποστήριξαν ότι το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο.

Ο ΑΡΗΣ έπαιξε με καθαρό μυαλό και συγκέντρωση στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε σε 59-59 στο 32'. Χάρη στην πολύ καλή του άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε με 63-70 στο 36'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-70, όμως οι παίκτες της ομάδας μας, διατήρησαν τη ψυχραιμία τους. Ο Μποχωρίδης και ο Jones πέτυχαν δυο κρίσιμα καλάθια που έδωσαν “αέρα” πέντε πόντων, 64-69 στο 38'.

Ο Burtt ήταν άστοχος σε προσπάθεια τριών πόντων, 1'25'' πριν τη λήξη. Ο Harris τον μιμήθηκε ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Φλιώνης έκλεψε τη μπάλα από τον Burtt. Ο Harris κέρδισε φάουλ στον αιφνιδιασμό, αλλά έχασε και τις δύο βολές. Ο ΑΡΗΣ πήρε την κατοχή, το σουτ του Bell δεν βρήκε στόχο και ο Daniels στα 31'' έκανε το 71-74. Ο Καστρίτης ζήτησε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση. O Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 71-76 στα 25’’, με τους Κρητικούς να γράφουν το τελικό 74-76 με τρίποντο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Daniels 7 (14 ριμ.), Bracy-Davis, Ραζής, Χριστοδούλου 23(2), Γλυνιαδάκης 2, Burtt Jr. 17, Καλογιαννίδης, Jones 13(1), Clanton 2, Johnson 10 (2 τρ., 6 ριμ., 6 ασ.).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 8 (3 ριμ., 3 ασ., 3 κλ.), Kyser 2, Τολιόπουλος, Μποχωρίδης 17 (5/7 β., 6/13 δπ., 4 ριμ.), Φλιώνης 9 (3/4 δπ., 1/3 τρ.), Bell 14 (3/4 β. ,1/6 δπ., 3/6 τρ., 5 ριμ.), Dallo 5(1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, McGhee 13 (3/8 β., 5/6 δπ. 10 ριμ.), Harris 6 (2/3 τρ., 4 ριμ.).