Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΑΡΗΣ, επικρατώντας του Λαυρίου Aegean Cargo με 84-70 στο γεμάτο «Nick Galis Hall», για τη 14η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Οι «κίτρινοι» πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα με 6-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν, βρήκαν λύσεις από δεύτερες επιθέσεις και πέρασαν μπροστά με 10-14 στο 7’. Ο Τολιόπουλος κράτησε την ομάδα μας σε αυτό το χρονικό σημείο, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 18-19.

Ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 7-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 21-26 σε 28-26 στο 14’, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, παρότι έχασε ευκαιρίες να αυξήσει τη διαφορά, εξαιτίας της αστοχίας του από τη γραμμή του τρίποντου. Το Λαύριο ξέφυγε με 28-33 και 30-35, όμως η ομάδα μας μείωσε στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (36-37). Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη σούταραν 17 βολές έναντι μόλις τεσσάρων του ΑΡΗ.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 0-4 προηγήθηκαν με 37-41, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 12-2 πήραν διαφορά πέντε πόντων, 48-43 στο 25’ και επτά, 57-50, λίγο πριν το τέλος της περιόδου (57-51).

Το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Nixon κατάφερε πολύ γρήγορα να επιστρέψει και ισοφάρισε σε 60-60 στο 33’. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε η "εκτέλεση" από τον Τολιόπουλο που ευστόχησε σε τρία τρίποντα, σε λιγότερα από τρία λεπτά, βάζοντας τον ΑΡΗ για τα καλά στη θέση του οδηγού με 75-67. Ο Jones και ο Μποχωρίδης πέτυχαν κι αυτοί σημαντικούς πόντους, η ομάδα μας «έχτισε» διψήφια διαφορά, 79-69 στο 38’ και 82-70 λίγο αργότερα κι εκεί τελείωσαν τα πάντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 57-51, 84-70

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 15 (4/6 β., 1/5 δπ., 3/8 τρ., 5 ριμ.) Kyser, Τολιόπουλος 17 (1/2 δπ., 5/9 τρ., 2 ασ.), Βεργίνης, Μποχωρίδης 16 (3/4 β., 5/8 δπ., 1/4 τρ., 3 ασ.), Φλιώνης 5 (1 τρ., 3 ριμ., 5 ασ., 3 κλ.), Dallo 4 (3 ριμ.),, Σλαφτσάκης 10 (1/3 β., 3/4 δπ., 1/2 τρ., 2 ριμ.) McGhee 13 (3/4 β., 5/11 δπ., 13 ριμ.), Harris 4 ( 4ριμ.).

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Devin 6, Λούντζης, English 12(1), Λεγκίκας, Milosevic 3(1), Κουζέλογλου 5 (11 ριμ.), Nixon 15 (1 τρ., 5 ασ.), Κακλαμανάκης 6 (6 ριμ.), Lamb 13(1), Buford 10(2).