Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου με 65-54 στο κατάμεστο «Nick Galis Hall», για τη 12η αγωνιστική του Betshop Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τους «κίτρινους» που έδειξαν από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο δρόμο των επιτυχιών, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων βδομάδων.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (13-12 στο 6’). Με σημείο αναφοράς στην επίθεση τον McGhee, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 18-13 στο 8΄, διατηρώντας μια διαφορά έξι πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-20).

Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, οι γηπεδούχοι έβρισκαν ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 32-20 στο 14’ και με 36-22 στο 17’. Η ομάδα της Λήμνου αντέδρασε, μειώνοντας σε 36-26, όμως οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με ένα σερί 6-0 έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-26, δεχόμενοι μόλις έξι πόντους στη δεύτερη περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «κίτρινοι» ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε 13 λάθη στο πρώτο εικοσάλεπτο, πετυχαίνοντας απ’ αυτά 14 πόντους.

Η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους, 45-26 με τρίποντο του Φλιώνη, στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους. Ο Ήφαιστος με ένα σερί 9-0, χάρη σε δυο τρίποντα του Freimanis κι ένα του Gotcher έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 48-39. Ο Bell όμως, με τρία καλάθια έδωσε στην ομάδα μας διαφορά 14 πόντων, 54-40 στο 28’, πριν το 56-43 που ήταν το σκορ στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ επανέφερε τη διαφορά στους 17 πόντους, 61-44, αλλά οι νησιώτες εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία της ομάδας μας, μειώνοντας σε 61-50, περίπου τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη. Ο Bell ωστόσο ήταν και πάλι αυτός που έδωσε τη λύση, σκοράροντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους και γράφοντας το 65-50, 1’47’’ πριν τη λήξη, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «κίτρινων».

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 4, Kyser 8 (4/5 δπ., 6 ριμ.), Τολιόπουλος, Βεργίνης, Μποχωρίδης 4, Φλιώνης 6(2), Bell 16 (5/5 δπ., 2/7 τρ.), Dallo 4 (1 τρ., 4 ριμ., 3 ασ.), Σλαφτσάκης 6, McGhee 11 (5/5 δπ., 1/3 β., 10 ριμ.), Harris 6 (1 τρ., 4 ριμ., 4 κλ.).
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Gotcher 16(4), Μανωλόπουλος, Brazelton 6, Evans 8 (11 ριμ.,), Smith 6, Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μούρτος 5(1), Γόντικας, Freimanis 11(2), Wiggins.