Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΡΗΣ, επικρατώντας του Κολοσσού με 61-72 στο “Βενετόκλειο”, για την 5η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι “κίτρινοι” ήταν ψύχραιμοι και αποφασιστικοί στη τελευταία περίοδο κι έβγαλαν αντίδραση, ευστοχώντας στα κρίσιμα σουτ και με επιμέρους σκορ 14-25, έφυγαν με δυο σημαντικούς βαθμούς από τη Ρόδο.

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο και είναι χαρακτηριστικό ότι μετά από περίπου έξι λεπτά στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 9-5. Ο ΑΡΗΣ “έτρεξε” ένα σερί 0-8 και προσπέρασε με 9-13 στο 8', όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα, με τους Ροδίτες να κλείνουν την περίοδο με βραχεία κεφαλή (16-15).

Η ομάδα μας συνέχισε να έχει πολύ άσχημα ποσοστά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μένοντας χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και χωρίς καλάθι για πέντε και ο Κολοσσός προηγήθηκε με 24-16 στο 14'.  Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση στον χρόνο που απέμενε και η ομάδα της Ρόδου πήγε στα αποδυτήρια με +8, 34-26, με τον ΑΡΗ να έχει μόλις 8/29 σουτ εντός πεδιάς.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου άφησαν πίσω τους το κακό πρώτο ημίχρονο και παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η είσοδος των Σλαφτσάκη, Φλιώνη και Kyser έδωσε ενέργεια και προσέφερε καλύτερη αμυντική κι επιθετική λειτουργία και ο ΑΡΗΣ μείωσε στον πόντο 45-44 στο 28' και ισοφάρισε στο τέλος του δεκαλέπτου (47-47).

Με συνεχόμενους πόντους του Jones, η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 51-55 στο 33', αλλά κάποιες λανθασμένες επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να προηγηθεί με 57-55 στο 35' και 60-58 στο 37'. Ο Bell με τρίποντο έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ με 60-61 και ο Φλιώνης τον μιμήθηκε για το 60-64 στο 38'. Με φόλοου-κάρφωμα του McGhee, οι “κίτρινοι” απέκτησαν “αέρα” έξι πόντων, 60-66. Ο Diggs με 1/2 βολές έκανε το 61-66 και ο Σλαφτσάκης στην επόμενη φάση έγραψε το 61-68.  Ο Diggs αστόχησε, ο Jones με 2/2 βολές, 42'' πριν το τέλος έκανε το 61-70. Το εντυπωσιακό κάρφωμα (και φάουλ) του Σλαφτσάκη διαμόρφωσε το 61-72 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Νίκος Βετούλας): Gibbs 8(1), Browning9(1), Duren 5 (4 ασ.), Aska 11 (8 ριμ), Γεωργαλλής, Diggs 8 (7 ριμ.), Μπιλλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης, Μαυροειδής 13 (7 ριμ.), Παπαδάκης 1, Pinkston 6.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 14 (3/3 β., 4/6 δπ., 1/3 τρ., 8 ριμ., 2 ασ.), Kyser 10 (5/7 δπ., 4 ριμ.), Βεργίνης, Μποχωρίδης 8 (5 ριμ.), Φλιώνης 9 (1/1 β., 1/1 δπ., 2/2 τρ., 3 ριμ., 2 ασ.) Bell 9 (1 τρ., 4 ριμ., 5 ασ.) Dallo 3 (5 ριμ., 2 ασ.), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 9 (3/4 δπ., 1/4 τρ., 2 ασ., 2 κλ.), McGhee 5 (5 ριμ., 3 κοψ.), Harris 5 (1 τρ., 5 ριμ.).