Ο ΑΡΗΣ ήταν ανταγωνιστικός, δεν παράτησε τον αγώνα, όταν βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους αλλά η ποιότητα μιας ομάδας που διαθέτει πολλαπλάσιο μπάτζετ, όπως ο Παναθηναϊκός και κάποιοι άλλοι παράγοντες διαμόρφωσαν το τελικό 70-84, στο «Nick Galis Hall», για τη 2η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να βγάλουν εκτός παιχνιδιού από το ξεκίνημα τον Καλάθη και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 15-16, 2’43 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο σημείο εκείνο τα πνεύματα οξύνθηκαν, με αφορμή μια έντονη διαμαρτυρία του αρχηγού των «πράσινων» που χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Xavi Pascual απευθύνθηκε προς τον Βαγγέλη Αγγέλου μπροστά στη γραμματεία, ο προπονητής του ΑΡΗ απάντησε και οι δυο τεχνικοί λογομάχησαν με τους πιο ψύχραιμους να μπαίνουν στη μέση, για να μην πλησιάσει ο ένας τον άλλον. Οι διαιτητές τους απέβαλλαν και η αναμέτρηση συνεχίστηκε. Η διακοπή ευνόησε την αθηναϊκή ομάδα που έκλεισε την περίοδο μπροστά με 17-22.

Η ομάδα μας μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να "τρέξει" ένα σερί 12-0 (15-0 συνολικά από τα τέλη του πρώτου) και να ξεφύγει με 17-34, έχοντας πρωταγωνιστή σ’ αυτό το διάστημα τον Tomas. Οι παίκτες του ΑΡΗ προσπάθησαν να αντιδράσουν μέσα από την άμυνα, καθώς στην επίθεση δεν είχαν καλά ποσοστά, μειώνοντας σε 30-41, χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Dallo. Με τρεις βολές του Bell έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (34-43), αλλά ο Tomas με τρίποντο έκανε το 34-46 στο ημίχρονο.

Η αστοχία από τη γραμμή των βολών δεν επέτρεψε στους «κίτρινους» να πλησιάσουν περισσότερο και ο Παναθηναϊκός συντηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα που έφτασε και τους 19 πόντους (48-67), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (53-67)

Με "μπροστάρη" τον McGhee, ο ΑΡΗΣ ανέκαμψε, επιστρέφοντας στον αγώνα. Μείωσε αρχικά στους επτά (62-69), στο 34’ και λίγο αργότερα στους πέντε (64-69 και 69-74), με καλάθια των Jones και Harris αντίστοιχα. Ο Παναθηναϊκός πήγε και πάλι τη διαφορά στους οκτώ (69-77), 2’22’’ πριν τη λήξη. Οι διαιτητές δεν καταλόγισαν φάουλ υπέρ του Jones και το καλάθι του Lojeski (69-79), έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 6 (4 κλ.), Kyser 6, Βεργίνης 3, Μποχωρίδης 11 (1 τρ., 7 ασ.), Φλιώνης, Bell 11 (4/5 β., 2/3 δπ., 1/3 τρ., 4 ριμ.), Dallo 8(1), Χρηστίδης 4, Σλαφτσάκης, McGhee 10 (6 ριμ.), Harris 8(2), Αγγέλου 3(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Xavi Pascual): Thomas 15(3), Langford 14(3), Παπαγιάννης, Lasme 10, Παπαπέτρου 4(1), Παππάς 5(1), Βουγιούκας 5, Lekavicius 9(1), Lojeski 11, Καλάθης 5 (6 ριμ., 5 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6 (7 ριμ.).