Ο ΑΡΗΣ επικράτησε εύκολα, αυτή τη φορά εντός έδρας της Dinamo Tbilisi με 92-54 και προκρίθηκε στο Β’ Γύρο του Basketball Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Nizhny Novgorod. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει τη Τρίτη (25/09) στη Ρωσία και ο επαναληπτικός στο «Nick Galis Hall», την προσεχή Παρασκευή (28/09).

Παρά την ευρεία νίκη τους στη Γεωργία, οι «κίτρινοι» αντιμετώπισαν με σοβαρότητα την αναμέτρηση και μετά τα πρώτα λεπτά βρήκαν ρυθμό, ξεφεύγοντας στο σκορ. Χάρη στην πιεστική τους άμυνα προηγήθηκαν με 10-9 και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 26-16

Μέσα από την αμυντική της  λειτουργία, η ομάδα μας αποδιοργάνωσε τους φιλοξενούμενους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μποχωρίδη και Jones έφτασε τη διαφορά στο +17 (43-26), κυριαρχώντας πλήρως στο παρκέ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-32, αλλά το προβάδισμα του ΑΡΗ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν οι παίκτες του ήταν πιο εύστοχοι στις βολές (είχαν 6/17 στο πρώτο εικοσάλεπτο).

Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έτρεξε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε με 61-32, κρατώντας τη Dinamo για περίπου πέντε λεπτά χωρίς σκορ. Τα πάντα είχαν κριθεί, όμως ο ΑΡΗΣ, παρότι το μυαλό ήταν στις αναμετρήσεις με τη Nizhny, παρέμεινε σοβαρός και συγκεντρωμένος, ανοίγοντας κι άλλο τη ψαλίδα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 13 (2/2 β., 3/4 δπ., 1/2 τρ., 4 ριμ.), Kyser  9 (8 ριμ.), Βεργίνης 5(1), Μποχωρίδης 13 (1/5 β., 3/5 δπ., 2/3 τρ., 5 ριμ.), Φλιώνης 3 (1 τρ., 5 ασ.), Bell 13 (2/3 δπ., 3/5 τρ.), Dallo 3 (5 ριμ., 5 ασ.), Χρηστίδης 2 (3 ριμ.), Σλαφτσάκης 4, McGhee 4, Harris 14 (1/1 β., 2/3 δπ., 3/3 τρ.), Αγγέλου 9 (3/4 τρ.).

DINAMO TBILISI (Irakli Khostaria): Dowell 14(2), Grdzelidze, Bubalo 10, Bokolishvili 7, Revazashvili, Mirziashvili, Chochua 13(3), Swopshire 2, Berishvili 7(2), Mack 1, Mc Gaughy .