Ο ΑΡΗΣ έχασε από την Κύμη με 75-57 στο κλειστό “Τάσος Καμπούρης” της Χαλκίδας, για την 11η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 17 πόντους στο 24', όμως στον χρόνο που απέμενε δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 47-12, με συνέπεια να γνωρίσουν την ένατη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η ομάδα μας πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από περίπου τεσσεράμιση λεπτά, ωστόσο με επιμέρους σκορ 2-17 βρέθηκε μπροστά με 17-4 στο 7', έχοντας πρωταγωνιστή τον Harris. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 13-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Πλησίασαν στο καλάθι (16-18) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε την αμυντική της προσήλωση και επιθετικά βρήκε λύσεις με πόντους στο transition. Προηγήθηκε με 16-24 στο 14' και με 17-28 στο 17' με τον Harris να διαμορφώνει το 26-35 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Παίζοντας οργανωμένα και συνεχίζοντας να εκτελεί το πλάνο, ο ΑΡΗΣ μπόρεσε να δημιουργήσει μια διαφορά 17 πόντων, 28-45, 6'23'' πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Η Κύμη όμως, έτρεξε ένα σερί 17-0, φτάνοντας τον αγώνα στους δυο πόντους, 43-45 στο 29'. Ο Μποχωρίδης είχε “φορτωθεί” με τέσσερα φάουλ και ο Jones σε διαμαρτυρία για το τέταρτο φάουλ, δέχθηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (46-48).

Οι “κίτρινοι” αποδιοργανώθηκαν τελείως, έχασαν τη συγκέντρωση τους και η Κύμη το εκμεταλλεύτηκε, ξεφεύγοντας με 58-50 στο 34', καθώς ήλεγχε πλήρως το ρυθμό της αναμέτρησης. Η ομάδα της Εύβοιας βρέθηκε στο +12, 65-53 στο 38', τελειώνοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Horton 13, Armstead, Suggs 16(1), Lewis 11(1), Τουτζιαράκης 12, Camphor 5(1), Washington 10(3), Πουλιανίτης 3(1), Μαραγκός 2, Στυλιανού 3(1), Μητσιμπόνας.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 8, Kyser, Βεργίνης 4, Μποχωρίδης 6(2), Φλιώνης 5(1), Bell 5(1), Dallo, Χρηστίδης 6, Σλαφτσάκης 2, McGhee 4, Harris 14(3), Αγγέλου 3(1).