Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν από την πρώτη επίσημη αναμέτρηση της νέας σεζόν κόντρα στη Dinamo Tbilisi (20/09), στο πλαίσιο του Α' Προκριματικού γύρου του Basketball Champions League, o ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ήφαιστο Λήμνου με 56-62 στο "Nick Galis Hall".

Η αναμέτρηση ήταν κακή ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 7-13. Η ομάδα της Λήμνου απέκτησε διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (12-23 στο 16'), με τους "κίτρινους" να μειώνουν σε 25-32 με τη λήξη του ημιχρόνου, παρά την αστοχία τους από τη γραμμή των βολών.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν πλήρως τον ρυθμό και με σερί 13-0 προηγήθηκαν με 29-49 στο 29'. Ο ΑΡΗΣ έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερο από έξι λεπτά και στο 30' το σκορ ήταν 34-49.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και το κατάφεραν μέχρι ενός βαθμού, καθώς η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (41-51 στο 34') και με καλάθι του Jones μειώθηκε και στους οκτώ (48-56 στο 37'). Ο Ήφαιστος ωστόσο είχε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά και ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο.

*Ο Gary McGhee αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο λαγονοψοΐτη πριν από τον αγώνα και προφυλάχθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 25-32, 34-49, 56-62

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 5, Kyser 5, Βεργίνης, Μποχωρίδης 13(2), Φλιώνης 5(1), Bell 2, Dallo 4, Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης 9(1), Harris 9(1), Αγγέλου 3(1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Gotcher 10(2), Μανωλόπουλος 10(2), Brazelton 5, Smith, Σταμάτης, Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος 4, Γόντικας 13, Γαρέζος, Wiggins 10(1).

*Περισσότερες φωτογραφίες από το φιλικό με τον Ήφαιστο Λήμνου στη σελίδα της ΚΑΕ Άρης στο Facebook (www.facebook.com/arisbc.gr/).