Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 95-79, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Οι “κίτρινοι” είχαν κακή αμυντική λειτουργία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο μέρος και με αντεπίθεση μείωσαν στους τρεις, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Παρουσιάζοντας κενά στην αμυνά και με κακή επικοινωνία στον τομέα αυτό, η ομάδα μας έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να σουτάρουν κάτω από καλές προϋποθέσεις και με 5/7 τρίποντα προηγήθηκαν με 17-7 στο 5'. Πρωταγωνιστής στο διάστημα αυτό ο Goss που σκόραρε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ έχανε αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ να παίρνουν πόντους από δεύτερες επιθέσεις, όταν σταμάτησαν να ευστοχούν από τη γραμμή των 6,75. Το σκορ έγινε 24-10 στο 7', αλλά τα τρίποντα του Dallo έριξαν τη διαφορά στους οκτώ, 26-18, λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-18).

Η ομάδα μας συνέχισε να μην είναι είναι καλή στην άμυνα, γεγονός που εκμεταλλευόταν ο συμπολίτης, ο οποίος έφτασε και στο +16, 42-26 στο 14', διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (52-38), αφού “τιμωρούσε” τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Το πρόβλημα του ΑΡΗ παρέμεινε η άμυνα και στη τρίτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβρισκε ελεύθερα σουτ, οι παίκτες του ήταν εύστοχοι και ξέφυγε με 17 πόντους, 61-44 στο 23' που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Η ομάδα μας μείωσε σε 65-54 στο 28' και σε 72-61 στο 29', με τον Μποχωρίδη να προσφέρει λύσεις, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε 76-61.

Για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στη τελευταία περίοδο, οι παίκτες του ΑΡΗ μπόρεσαν να περιορίσουν την παραγωγικότητα των γηπεδούχων και ταυτόχρονα να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Αρχικά μείωσαν σε 78-70 στο 32' και με τρίποντο του Harris πλησίασαν στους πέντε, 78-73 στο 34'. Ο Φλιώνης με 2/2 βολές έφερε το παιχνίδι στους τρεις, 78-75. Με 4/4 βολές ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 82-75, ενώ ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος τόσο στα σουτ εντός πεδιάς όσο και στις βολές. Ο Goss με τρίποντο έκανε το 85-75 στο 37’ και πλέον ο χρόνος δεν έφτανε για την ομάδα μας να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με δεδομένη και την επιθετική δυστοκία στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Jones 5(1), Moreira 6 (5 ριμ.), Χρυσικόπουλος 20 (2/3 β., 3/3 δπ., 4/8 τρ., 4 ριμ., 3 ασ., 3κλ.), Σχίζας, Κόνιαρης 3 (4ασ.), Tepic 10(2), Τσόχλας, Ζάρας 7(1), Hatcher 8, Αθηναίου, Garrett 13 (5/6β., 4/7δπ., 6ριμ.), Goss 23 (6/6 β., 1/1 δπ., 5/11 τρ.),

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 13 (3/4 β., 2/4 δπ., 2/5 τρ., 3ριμ., 5λ.), Kyser 8 (4/5 δπ.), Βεργίνης 3(1), Μποχωρίδης 15 (2/2 β., 2/2 δπ., 3/5 τρ., 3ασ.), Φλιώνης 2, Bell 3(1), Dallo 13 (2/2 β., 1/3 δπ., 3/4 τρ., 4 ριμ., 9 ασ., 4λ.), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, McGhee 6 (6 ριμ.), Harris 14 (1/2 β., 2/2 δπ., 3/6 τρ., 5 ριμ.).