Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 71-61 στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Η πολύ κακή τρίτη περίοδος, στην οποία οι “κίτρινοι” σκόραραν μόλις έξι πόντους κόστισε, καθώς παρά την προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Η νευρικότητα και η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-5 και 2-6, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τη διαφορά έκαναν οι ελεύθερες βολές των γηπεδούχων (5/5), οι οποίοι προηγήθηκαν με 15-13.

Η ομάδα μας δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να ξεφύγουν στο σκορ και στα μισά του δευτέρου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 22-20. Στα τελευταία λεπτά πήραν διαφορά επτά πόντων, 30-23 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 30-25.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΑΡΗΣ εμφανίστηκε χωρίς συγκέντρωση, δεν κατάφερε να βρει σε κανένα σημείο ρυθμό, αντιμετωπίζοντας μεγάλο επιθετικό πρόβλημα (σημείωσε μόλις έξι πόντους) και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Με επιμέρους σκορ 21-6 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 51-31 στο 30’.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησε να αντιδράσει και το πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο, δείχνοντας πως έχει σφυγμό. Μείωσε αρχικά σε 51-37 στο 32’ και σε 54-42, δυο λεπτά αργότερα. Με διαδοχικά τρίποντα έριξε τη διαφορά στους 10, 61-51, περίπου τέσσερα πριν τη λήξη. Ο Meier έκανε το 63-51, όμως ο ΑΡΗΣ απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 63-53 με τον Μποχωρίδη στο 37ο λεπτό και με τρίποντο του Harris «ροκάνισε» κι άλλο τη διαφορά, 63-56, ένα δίλεπτο πριν το φινάλε.

Οι «κίτρινοι» είχαν ευκαιρία να πλησιάσουν κι άλλο, αλλά ο Μποχωρίδης έκανε βήματα, στα 1’34’’ και ο Lypovyy διαμόρφωσε το 65-56 (στα 1’14’’). Ο Μποχωρίδης μείωσε σε 65-58, 56’’ πριν το τέλος, ο Lypovyy ωστόσο με τρίποντο έγραψε το 68-58, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Hall 12(1), Lypovyy 8(2), Γκίκας 5(1), Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 2, Σαλούστρος 7 (6 ριμ.), Σανδραμάνης, Meier 12(1), Brown 14(1), Ellis 8, Parks 3.
ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 7(1), Kyser, Βεργίνης 1, Μποχωρίδης 11 (2/2 β., 3/8 δπ., 1/4 τρ., 7 ριμ., 4 ασ.), Φλιώνης 9 (3/6 τρ.), Bell 9(1), Dallo 3, Σλαφτσάκης 2, McGhee 8 (9 ριμ.), Harris 11 (1/2 δπ., 3/7 τρ., 4 ριμ.), Αγγέλου.