Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Χολαργό με 58-59 στο «Nick Galis Hall», για τη 10η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως η αθηναϊκή ομάδα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο 20λεπτο και με καλάθι του Agbelese κατέκτησε τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια η ομάδα μας βρήκε λύσεις με τον Bell και χάρη στην πολύ καλή της άμυνα «έτρεξε» ένα σερί 8-0, μετατρέποντας το 14-10 σε 22-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, ήταν εύστοχος στις βολές και αποτελεσματικός στην επίθεση, «χτίζοντας» μια διαφορά 17 πόντων, 31-14 στο 16’. Σ’ εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση της αθηναϊκής ομάδας, η οποία μείωσε σε 31-22, δυο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους που ολοκληρώθηκε με 36-27.

Η επιθετική δυστοκία των «κίτρινων» που άρχισε στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με ένα σερί 0-7, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι, 36-34 στο 23’. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη απάντησε με ένα 5-0, (41-34), όμως ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των παικτών του ΑΡΗ, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-42 στο 29’. Ο Bell έδωσε στον ΑΡΗ προβάδισμα με 44-42 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 50-45 στο 35’, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο. Η αθηναϊκή ομάδα με τον Fitzpatrick πήρε και πάλι το προβάδισμα με 54-55, 1’33’’ πριν το τέλος. Ο Φλιώνης έβαλε ξανά την ομάδα μας μπροστά, 56-55 με λέι απ, 1’09’’ πριν το φινάλε. Μετά από λάθη εκατέρωθεν, ο Love διαμόρφωσε στον αιφνιδιασμό το 56-57, στα 36’’. Ο Μποχωρίδης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 58-57 στα 23’’. Ο Agbelese με καλάθι στα 3’’, έγραψε το τελικό 58-59, αφού ο Βεργίνης αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 4 (5 ριμ.), Kyser 3 (5 ριμ.), Βεργίνης 8(2), Μποχωρίδης 4 (4 ασ.), Φλιώνης 5(1), Bell 14 (2/2 β., 3/4 δπ., 2/6 τρ.), Dallo 2, Σλαφτσάκης 8(1 τρ., 6 ριμ.), McGhee 10 (4/5 β., 3/8 δπ., 6 ριμ.), Harris.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Agbelese 10 (8 ριμ., 3 κοψ.) Okereafor, Fitzpatrick 5(1), Talton 7(2), Σπυριδωνίδης 5(1), Καμπερίδης, Κώττας 2, Love 14 (1 τρ., 5 ριμ., 4 ας.), Hawkins 7(1), Σκουλίδας 3(1), Γιάνκοβιτς 6.