Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Προμηθέα Πάτρας με 86-65 στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος”, για τη Β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι "κίτρινοι" ξεκίνησαν πολύ άσχημα το παιχνίδι, παίζοντας χωρίς συγκέντρωση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 17-2, πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά. Η είσοδος του Βεργίνη στον αγώνα βελτίωσε την εικόνα του ΑΡΗ. Ο 31χρονος γκαρντ ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα μας άρχισε να λειτουργεί σωστά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να “τρέξουν” ένα σερί 9-0 που μετέτρεψε το 21-6 σε 21-15, δυο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε 26-19.

Ο ΑΡΗΣ μείωσε στους πέντε, 28-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας άνοιξε και πάλι τη ψαλίδα (44-31), εξαιτίας και των λαθών των παικτών της ομάδας μας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων (47-36).

Οι Πατρινοί διατήρησαν ένα σημαντικό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια των "κίτρινων" να πλησιάσουν (54-46 στο 26'). Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 61-47, με τον ΑΡΗ να έχει 2/16 τρίποντα και 20 λάθη.

Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (72-51) και λίγο αργότερα και τους 27 (86-59), με τον Προμηθέα να εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-36, 61-47, 86-65

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Hall 2, Lypovyy 5, Γκίκας 16(4), Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός 4, Κασελάκης 7(1), Σαλούστρος 11(1), Κατσίβελης 13(1), Meier 8(2), Brown 15(1), Ellis 2, Parks.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 6, Kyser 4, Βεργίνης 15 (3/4 δπ., 6/7 δπ.), Μποχωρίδης 10 (4/7 β., 3/4 δπ.), Φλιώνης 1, Bell, Dallo 2, Χρηστίδης 5(1), Σλαφτσάκης 11 (5/5 β., 3/3 δπ.), McGhee 3, Harris 5(1), Αγγέλου 3(1).