Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 70-66, στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Οι "κίτρινοι" πλήρωσαν την κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 16 πόντων. Με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και κυρίως στη τελευταία περίοδο μείωσαν στον πόντο, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Η εκκίνηση της ομάδας μας στο παιχνίδι δεν ήταν καλή. Παίζοντας χωρίς ενέργεια και συγκέντρωση, παρασύρθηκε στο ρυθμό που ήθελαν οι γηπεδούχοι. Με πρωταγωνιστή τον Berry που σημείωσε 12 πόντους, η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε με 24-22 στο 10'.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 19-4 σε ένα εξάλεπτο μετέτρεψαν το 26-25 του 12' σε 45-29 στο 18'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-32, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ανακάμψουν.

Οι "κίτρινοι" παρουσιάστηκαν διαφορετικοί στο δεύτερο μέρος. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, περιόρισαν τη δράση του Berry και σε λίγα λεπτά η διαφορά έπεσε στους επτά πόντους, 45-38 στο 23'. Ο Πανιώνιος όμως βρήκε λύσεις με τους Taylor και Harris, με αποτέλεσμα να ξεφύγει πάλι με 53-40 στα μέσα της περιόδου, που βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 58-49.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πίεσε τους γηπεδούχους και πετυχαίνοντας πόντους στο transition επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση. Με καλάθια του Kyser πλησίασε στους τέσσερις (65-61) και με τρίποντο του Μποχωρίδη μείωσε σε απόσταση βολής, 2'49'' πριν το τέλος. Ο Harris με τρίποντο έκανε το 68-64, 1'22'' πριν το φινάλε. Ο Kyser με 1/2 βολές μείωσε σε 68-65, ο Berry υπέπεσε σε λάθος, αλλά ο ΑΡΗΣ έχασε δυο συνεχόμενα τρίποντα με Bell και Jones, παίρνοντας ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Jones κέρδισε φάουλ από τον Δίπλαρο. Ευστόχησε στην πρώτη (68-66), έχασε τη δεύτερη και 6,2'' πριν το φινάλε ο Taylor κέρδισε φάουλ, χωρίς να έχει ο Πανιώνιος δικαίωμα για βολές. Οι “κυανέρυθροι” σκόραραν στον χρόνο που απέμενε με τον Johns που έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χουγκάζ): Taylor 14 (6 ριμ.), Berry 17 (3 τρ,, 4 ριμ., 4 ασ.), Δημητρακόπουλος, Harris 15 (3 τρ., 7 ριμ.), Χουγκάζ 2, Brown 7(1), Δίπλαρος 6 (2 τρ. 6 ασ., 5 ριμ., 3 κλ.), Καμπερίδης 3(1), Johns 6.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 11, Kyser 8 (6 ριμ.), Βεργίνης 1, Μποχωρίδης 9 (1 τρ., 4 ριμ., 5 ασ.), Φλιώνης, Bell 11(2), Dallo 7 (1 τρ., 7 ριμ., 4 ασ.), Σλαφτσάκης 2, McGhee 6, Harris 5 (1 τρ., 10 ριμ.), Αγγέλου 6(2).