Με ήττα ξεκίνησε ο ΑΡΗΣ τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup. Μετά από άσχημη εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι «κίτρινοι» έχασαν από την Kataja Basket με 70-79, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επέβαλλε το ρυθμό της στις αρχές του παιχνιδιού. Πίεσε τους φιλοξενούμενους και κατάφερε να πετύχει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Έχοντας πρωταγωνιστή τον Bell, προηγήθηκε με 14-4 και με 21-11 στο 7’ και με τη μεγαλύτερη διαφορά, 15 πόντους (29-14) , λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (29-16).

Οι παίκτες του ΑΡΗ έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, έπαιζαν χωρίς συγκέντρωση και με κακή αμυντική λειτουργία στη δεύτερη περίοδο και η φινλανδική ομάδα το εκμεταλλεύτηκε αυτό. Με επιμέρους σκορ 5-19 πέρασε για πρώτη μπροστά στο σκορ με 34-35 στο 16’. Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με τρίποντο του Jones στο φινάλε του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 42-42.

Η εικόνα του ΑΡΗ δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο. Χωρίς δημιουργία και αυτοματισμούς στην επίθεση παρασύρθηκε στο ρυθμό της Kataja και συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ και με επτά πόντους (49-56), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 53-58.

Οι Φινλανδοί δημιούργησαν διψήφια διαφορά στη τελευταία περίοδο, καθώς οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις και δεν είχαν αμυντική συνοχή. Η Kataja ξέφυγε με 57-68 στο 34’ και με 57-70 λίγο αργότερα. Έφτασε και στο +14 (60-74), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 68-76 χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Kyser. Ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο 50'' πριν τη λήξη και ο Simpson με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 68-79, «τελειώνοντας» την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 11 (3/3 β., 1/5 δπ., 2/5 τρ., 6 ριμ., 3 ασ.),Kyser 17 (7/10 δπ., 1/1 τρ., 6 ριμ.), Βεργίνης 2, Μποχωρίδης 2, Φλιώνης,Bell 18 (3/5 β., 6/8 δπ., 1/7 τρ., 4 ριμ.)Dallo 4(1 τρ., 5 ασ.), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, McGhee 6 (6 ριμ.), Harris 6(2), Αγγέλου.

KATAJA BASKET (Juha Sten): Seppala 9(2), Simpson 13(3), Wright 11 (5 ριμ.), Herrala, Perttu, Huolila 6, Vanttaja 9 (1 τρ., 7 ριμ.), Mullings 12 (7 ριμ., 3 ασ.), Palmi 11(1), Jefferson 8 (6 ριμ.).

*Στο άλλο παιχνίδι του 7ου Ομίλου, η Rilski Sportist επικράτησε εντός έδρας της BC Dnipro με 83-65.