Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη BC Dnipro για την 5η αγωνιστική της Κανονικής Περιόδου του FIBA Europe Cup, επικρατώντας με 86-61 στο «Nick Galis Hall». Η ικανοποίηση πάντως για την εμφάνιση και τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση μετριάστηκε από τον τραυματισμό του Διαμαντή Σλαφτσάκη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Οι «κίτρινοι» πίεσαν από την αρχή την ουκρανική ομάδα, οδηγώντας την σε αρκετά λάθη (εννέα στα πρώτα δέκα λεπτά) και μετέτρεψαν τα περισσότερα σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκαναν οκτώ κλεψίματα, τα τέσσερα εκ των οποίων ο Βεργίνης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποκτήσουν τον έλεγχο και το προβάδισμα, καθώς ξέφυγαν με 16-7 στο 7’ και διατήρησαν διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκάλεπτου (24-12).

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, χωρίς να χαλαρώσει και να χάσει τη συγκέντρωση του. Έχοντας επιθετική πολυφωνία και πολύ καλά ποσοστά και με σημείο αναφοράς τον McGhee μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασε τη διαφορά στο +19 (43-24), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (43-26).

Η ομάδα μας μπήκε "φουριόζα" και στο δεύτερο μέρος και με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, δυο από τον Αγγέλου κι ένα από τον Dallo προηγήθηκε με 54-30, πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 5-0 (54-35), όμως μέχρι εκεί, αφού ο ΑΡΗΣ επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 63-37 στο 26’ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 75-52.

Η τέταρτη περίοδος δεν άρχισε καλά, διότι ο Σλαφτσάκης τραυματίστηκε στον αστράγαλο σε μια διεκδίκηση ριμπάουντ με τον Fesenko και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ. Η αναμέτρηση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ ο Στράτος Βουλγαρόπουλος πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής, ως επαγγελματίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 19 (3/3 β., 2/3 δπ., 4/6 τρ., 3 κλ.), Kyser 2, Βεργίνης 4 (4 κλ.), Μποχωρίδης 8(1), Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Dallo 15 (2/2 β., 2/2 δπ., 3/4 τρ., 4 ριμ., 5 ασ.), Χρηστίδης 1 (5 ριμ.), Σλαφτσάκης 4, McGhee 15 (1/1 β., 7/8 δπ., 8 ριμ.), Harris 3 (1 τρ., 5 ριμ.), Αγγέλου 11 (1/3 δπ., 3.5 τρ.).

BC DNIPRO (Denys Zhuravlov): Vilkhovetskyi, Kushnirov 2, Shundel 8(2), Revzin 12 (2/3 β., 5/6 δπ.), Kozhemiakin, Natyazhko, Tymofeyenko 14 (2/2 β., 6/8 δπ., 5 ριμ.), Prokopenko, Mishula 6, Bondarchuk, Zakurdaiev 14 (3/6 β., 4/5 δπ., 1/5 τρ.), Fesenko 2, Sizov 3(1).