Ο ΑΡΗΣ επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 79-56 στο κατάμεστο «Nick Galis Hall», για τη 16η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κατά διαστήματα απέδωσαν πολύ καλό μπάσκετ, υπό το βλέμμα της Πρωταθλήτριας ομάδας του 1979.

Με αιχμή του δόρατος τον Μποχωρίδη, η ομάδα μας επέβαλλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-3. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Dorsey και πέρασαν μπροστά με 10-11 και 16-17, όμως ο ΑΡΗΣ ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 30-24.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κέρδισαν κατά κράτος τις μάχες μέσα στη ρακέτα, κατάφεραν να βρουν πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, αλλά και στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 18 πόντους, 43-25 στο 14΄, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-1. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και "τρέχοντας" σερί 0-9 μείωσε σε 43-34, όμως η ομάδα μας είχε τις απαντήσεις και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 53-38 στο τέλος του ημιχρόνου, παρά την αστοχία των παικτών της από τη γραμμή των 6,75 (5/22 στο πρώτο εικοσάλεπτο).

Ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στο +17, 57-40, αλλά η αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα άσχημα ποσοστά των γηπεδούχων από το τρίποντο και κάποια λάθη, ρίχνοντας τη διαφορά στους εννέα, 60-51, σε μια περίοδο, κατά την οποία το επιμέρους σκορ ήταν 7-13.

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν ιδανικό για τους «κίτρινους» που προηγήθηκαν με 70-51 στο 34’. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν πήραν το πόδι από το γκάζι και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 9 ( 5 ριμ., 4 ασ.), Kyser 11 (1/4 β., 5/8 δπ., 9 ριμ.), Τολιόπουλος 5(1), Μποχωρίδης 15 (4/4 β., 4/7 δπ., 1/3 τρ., 7 ριμ.), Φλιώνης 7 (7 ασ.), Bell 8(2), Dallo 5 (1 τρ., 5 ριμ.), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6 (6 ριμ.), McGhee 2, Harris 11(2/2 β., 3/3 δπ., 1/5 τρ.,), Αγγέλου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Dorsey 8, Taylor, Berry 12(2), Δημητρακόπουλος 2, Harris 5(1), Δίπλαρος 6, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13(1), Austin 5 (10 ριμ.) , El-Amin 5(1).