Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 85-65 στο “Νίκος Γκάλης” της Αθήνας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Οι “κίτρινοι” που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Bell και Βεργίνη, ήταν ανταγωνιστικοί σε σημαντικά διαστήματα του αγώνα και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 4-7 στο ξεκίνημα, όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 16-2 ξέφυγαν με 20-9 στο 8', πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 22-14 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με σωστές επιλογές στην επίθεση, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλησίασε στους έξι, 27-21 στο 13', αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, οδηγώντας σε λάθη τους παίκτες της ομάδας μας και “τρέχοντας” ένα σερί 9-0 δημιούργησε και πάλι διψήφια διαφορά, 36-21 στο 15'. Οι γηπεδούχοι σούταραν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και κυριάρχησαν στις μάχες μέσα στη ρακέτα, παίρνοντας 20 ριμπάουντ έναντι 8 των “κίτρινων”, με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 51-34.

Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος στην τρίτη περίοδο. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα που αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό, προστάτευσε τη ρακέτα του και με συνεχόμενα τρίποντα, έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-5, ρίχνοντας τη διαφορά στους πέντε, 56-51 στο 25'. Με καλάθι του Χρηστίδη μείωσε στον πόντο 60-59, στο 30'.

Η φθορά των παικτών του ΑΡΗ με φάουλ έδωσε γρήγορα το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάνε στη γραμμή των βολών και προηγήθηκαν με 70-62. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 70-65, όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 10-0 “άνοιξε” τη ψαλίδα και πήρε ένα προβάδισμα 15 πόντων, 80-65 στο 37', τελειώνοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Rick Pitino): Thomas 8 (8 ριμ.), Payne 11(1), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 7(1), Gist 12 (8 ριμ.), Καλαϊτζάκης, Lekavicius 5, Kilpatrick 9(1), Lojeski 6, Καλάθης 18 (4 τρ., 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 7(1).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Jones 5(1), Kyser 8 (4/7 δπ.), Τολιόπουλος 9 (3/6 τρ.), Μποχωρίδης 8 (1 τρ., 4 ασ.), Φλιώνης 4 (3 ριμ., 3 ασ.) , Βουλγαρόπουλος, Dallo 9 (2 τρ., 6 ασ.), Χρηστίδης 4, Σλαφτσάκης, McGhee 7, Harris 11 (1/1 δπ., 3/6 τρ., 4 ριμ., 4 κλ.), Αγγέλου.