Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 64-68 στο «Nick Galis Hall» για τη 4η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι «κίτρινοι» έδειξαν σημάδια σημάδια αντίδρασης, όταν βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 18 πόντων στις αρχές του δευτέρου μέρους, μείωσαν στους τέσσερις, περίπου δυο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά δεν κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη.

Η ομάδα μας μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι, οι παίκτες υπέπεσαν σε λάθη, κάποια εκ των οποίων ήταν αβίαστα και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, παίρνοντας πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά, διψήφιο προβάδισμα (2-15). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (12-25).

Η είσοδος των Jones και Φλιώνη στον αγώνα άλλαξε την εικόνα του ΑΡΗ. Οι δυο παίκτες έδωσαν ενέργεια και προσέφεραν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να μειώσει σε 17-25 στο 11’. Ο Ολυμπιακός ωστόσο, ξέφυγε και πάλι με 19-33 στο 14’ και συνέχισε να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +16 (28-44).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 28-46 και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΑΡΗ με πρωταγωνιστή τον Jones, ο οποίος βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και «πυροβολούσε» από τη γραμμή των 6,75. Με 5/6 τρίποντα στη τρίτη περίοδο, έβαλε και πάλι τους «κίτρινους» στο παιχνίδι. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε σε 40-48 στο 24’ και η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια τιμή, μετά από αρκετή ώρα, με το σκορ να είναι 47-56 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ έκλεισε κι άλλο τη ψαλίδα, 49-56 στο 31΄, αλλά η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Βαγγέλης Αγγέλου σε συνδυασμό με κάποιες κακές επιθετικές επιλογές, δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να πλησιάσει περισσότερο (53-63 στο 35’). Με τρίποντο του Kyser και δίποντο του Harris, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους πέντε 60-65, περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Bell με διπλή προσπάθεια έκανε το 62-66, ενώ απέμεναν 1’44 για το τέλος. Ο Σπανούλης ευστόχησε για το 62-68 στα 1'26'' και ο Φλιώνης απάντησε άμεσα για το 64-68 (στα 1'09'').Οι «κίτρινοι» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στην επαναφορά του Ολυμπιακού, οδηγώντας σε λάθος τον Τουπάν, όμως ο Jones στην επόμενη κατοχή αστόχησε σε λέι απ, στα 46’’. Ο Μάντζαρης δεν βρήκε στόχο σε σουτ τριών πόντων στα 23’’ και ο Φλιώνης ήταν άστοχος στα 11’’, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται χωρίς να αλλάξει το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 25 (5/6 β.,1/4 δπ., 6/11 τρ.), Kyser 6 (1 τρ., 6 ριμ.), Βεργίνης, Μποχωρίδης 9 (1 τρ., 3 ριμ.), Φλιώνης 7 (3 κλ.), Bell 4, Dallo 7 (1 τρ., 5 ριμ.), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης, McGhee 4 (6 ριμ.), Harris 2, Αγγέλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (David Blatt): Williams-Goss 8 (4 ασ.), Toupane 3(1), Σπανούλης 11 (1 τρ., 6 ριμ., 5 ασ.), Timma 3, Milutinov 4, Βεζένκοφ 7 (1 τρ., 8 ριμ.), Πρίντεζης 11 (6 ριμ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 4(1), Μπόγρης, LeDay 10 (6 ριμ.).