Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε με 62-68 από το Περιστέρι στο «Nick Galis Hall», για την 6η αγωνιστική της Betshop Basket League, πληρώνοντας την κακή διαιτησία των Σώμου, Διαμαντή και Πιτσίλκα, οι οποίοι με τα σφυρίγματά τους διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-0. Οι διαιτητές όμως άρχισαν να «φορτώνουν» με φάουλ τους παίκτες της ομάδας μας. Jones, McGhee και Harris συμπλήρωσαν γρήγορα από δυο φάουλ και βγήκαν εκτός αγώνα. Η αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» και με σερί 0-13 μετέτρεψε το 12-5 σε 12-18, προτού ο Bell μειώσει σε 14-18, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Τα φάουλ στην περίοδο αυτή ήταν 9-4.

Με την επιστροφή του στο γήπεδο ο Jones χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και στη συνέχεια καταλογίστηκε τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Αγγέλου. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 19-26 στο 14’, αλλά ο ΑΡΗΣ με επιμέρους σκορ 11-3 πέρασε μπροστά με 30-29 στο 16’. Έμεινε ωστόσο χωρίς σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας μια διαφορά οκτώ πόντων (30-38).

Οι παίκτες της ομάδας μας αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα στο τρίτο δεκάλεπτο, με πολύ άσχημα ποσοστά στα δίποντα και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 15 πόντων, 39-54 στο 26’, διατηρώντας σημαντική διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (43-56).

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και γύρισε την αναμέτρηση κυρίως χάρη στην ευστοχία του από την περιφέρεια. Μείωσε σε 55-51, περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε και ο Μποχωρίδης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι σε απόσταση βολής, 58-61 στο 37’. Ο Jones έκανε το 60-61, στα 2’31’’, o Harrow έγραψε από τη γραμμή των 6,75 το 60-64, 2’20’’, πριν τη λήξη και στην επόμενη φάση ο Jones χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ «ανακάλυψη». O Harrow έκανε το 60-66, κρίνοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 11 (3/3 β., 1/4 δπ., 2/3 τρ., 4 ασ.) Kyser 2, Βεργίνης, Μποχωρίδης 5 (8 ριμ.), Φλιώνης, Bell 8(2), Dallo 12 (1 τρ., 4 ριμ.), Χρηστίδης 6 (6 ριμ.), Σλαφτσάκης, McGhee 1, Harris 14 (1/2 δπ., 4/7 τρ.), Αγγέλου 3(1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης, Μουράτος, Αγραβάνης 4, Φιλιππάκος 2, Daniel 8 (7 ριμ.), Βασιλόπουλος 13 (9 ριμ.), Clark 4(1), Sirko 3, Gray 7(1), Bentil 7 (1 τρ., 8 ριμ.), Harrow 20(2).