Η τρίτη περίοδος και το επιμέρους σκορ 21-6 υπέρ του Προμηθέα έκρινε το παιχνίδι, σύμφωνα με τον Βαγγέλη Αγγέλου που αναφέρθηκε και στην αδυναμία του ΑΡΗ να παρουσιάσει σταθερότητα μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου.

Ο προπονητής των κίτρινων επεσήμανε στην αρχική του τοποθέτηση: «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι από αυτά που πολλές φορές δεν μπορείς να ερμηνεύσεις την εξέλιξή του. Νομίζω ότι το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό. Το 21-6 ήταν καθοριστικό και αυτό πρέπει να αναλυθεί. Εμείς προσπαθήσαμε να ελέγξουμε από τακτικής πλευράς τις παραμέτρους του παιχνιδιού και τα στοιχεία εκείνα που κάνουν το παιχνίδι του Προμηθέα, επιθετικό. Είχε μια σχέση σε ασίστ-λάθη, 19-11. Είναι η πρώτη ομάδα στα επιθετικά ριμπάουντ, το ελέγξαμε, είναι η δεύτερη ομάδα στα κλεψίματα, το ελέγξαμε και προσπαθώντας να βρούμε μέσα του δεύτερου και αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ένα rotation για την ομάδα μας. Να μπορέσουμε να έχουμε μία επιθετική έκφραση και να δούμε τα miss-match της αντίπαλης ομάδας μέσα από την κυκλοφορία. Δεν καταφέραμε τίποτα. Όχι μόνο γιατί εμείς δεν ήμασταν τόσο καλοί, αλλά κι επειδή ο Προμηθέας ήταν επιθετικός και αποφασιστικός και εκεί επιβλήθηκε κατά κράτος στην ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο αποφασίσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα. Αποφασίσαμε να ρισκάρουμε σε όλο το γήπεδο. Κι όπως ξέρετε πολύ δύσκολα μπορείς να παίζεις σε αυτόν τον ρυθμό σε όλον τον αγώνα και χρειάζεται σταθερότητα, ατομική συγκέντρωση και ετοιμότητα σε όλους τους παίκτες. Στα τελευταία τρία -τέσσερα λεπτά, εκεί όπου συμβαίνουν τα πάντα, πάλι είχαμε τέσσερις αποφάσεις αντίθετες με αυτό που έπρεπε. Χάσαμε δύο αμυντικά ριμπάουντ, δύο βολές και είχαμε δύο κακές επιλογές στην επίθεση. Έξι λάθος κατοχές, ενώ μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ, ήταν αυτά που μας στοίχισαν».

Εμείς συνεχίζουμε… Βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και μπαίνουμε στη φάση των επόμενων παιχνιδιών, που για εμάς είναι αρκετά κρίσιμα.

Σε ερώτηση αν είναι ευχαριστημένος με τον τρόπο που λειτούργησε ο ΑΡΗΣ στο πρώτο ημίχρονο: «Κατ’ αρχάς δεν υπάρχει ευχαριστημένος όταν χάνεις. Στο πρώτο ημίχρονο νομίζω από τακτικής πλευράς έγινε προσπάθεια να ελεγχθεί το παιχνίδι. Το τρίποντο του Lypovyy πάνω στον Μπελ στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αυτό που έκανε την διαφορά γιατί έστειλε τη διαφορά στους πέντε πόντους, αν μιλάμε με δημοσιογραφικό μάτι. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι, όσο περνάει ο καιρός, βγαίνει η κούραση του Προμηθέα. Έχει δυο αγώνες την εβδομάδα που είναι ένα σημαντικό στοιχείο. Από την άλλη εμείς δεν έχουμε παιχνίδια για να βρούμε ρυθμό και το πληρώσαμε, γιατί δεν έχουμε σταθερότητα 40 λεπτά και αυτό πληρώνουμε στα τελευταία παιχνίδια. Δεν μπορούμε μεταξύ δευτέρου και τρίτου δεκαλέπτου, να βρούμε σταθερότητα και στα τελευταία τρία λεπτά δυσκολευόμαστε να πάρουμε σωστές αποφάσεις. Προσπαθούμε αυτό το πράγμα να το ελέγξουμε. Δεν είμαι ευχαριστημένος. Ήμουν ικανοποιημένος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πάλι κάναμε λάθη. Χάσαμε πέντε βολές, επιθετικά ριμπάουντ, τρία λέι-απ στο πρώτο ημίχρονο. Είπαμε να μπούμε να τα ελέγξουμε αυτά στο τρίτο δεκάλεπτο , δεν το καταφέραμε. Συνεχίζουμε…»

ΓΙΑΤΡΑΣ: "ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΤΗ ΝΙΚΗ"

Ο Μάκης Γιατράς κρατά τη νίκη από την αναμέτρηση με τον ΑΡΗ, την οποία, όπως υποστήριξε χρειαζόταν πολύ η ομάδα του, μετά τις τελευταίες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο προπονητής του Προμηθέα δήλωσε: «Το σημερινό (15/12) παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για εμάς, καθώς μετά τις δυο ήττες που κάναμε, θέλαμε τη νίκη. Ειδικά στη Λήμνο πραγματοποιήσαμε κακή εμφάνιση, ενώ οφείλαμε να κερδίσουμε και στο παιχνίδι με την Oostende. Ήμασταν ψυχολογικά πεσμένοι, οπότε χρειαζόμασταν το θετικό αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι το κάναμε εύκολο το παιχνίδι για περίπου 30΄, ίσως σε αυτό συνετέλεσε και το ότι ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος. Εμείς πηγαίναμε κατοχή-κατοχή και κάποια στιγμή φτάσαμε να προηγούμαστε με 20 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ πέτυχε μεγάλα σουτ, το παιχνίδι πήγε στους επτά πόντους και χρειάστηκε να δείξουμε αποφασιστικότητα στο τέλος. Αν και κερδίσαμε σχετικά εύκολα, το ότι δεχτήκαμε 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, είναι κάτι που μας στενοχωρεί. Παρόλα αυτά η νίκη είναι νίκη και την χρειαζόμασταν. Πλέον, πάμε πάλι σε μια δύσκολη σειρά παιχνιδιών ως τον Φεβρουάριο.

Ελπίζω να βρούμε ρυθμό μέσα από τους αγώνες. Αναμένουμε να γυρίσουν και οι τραυματίες, αν και δεν προλαβαίνουν το παιχνίδι με την Olimpija Ljubljana στη Σλοβενία για το Basketball Champions League. Όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί. Ο Κασελάκης είναι ένας από αυτούς. Θυμίζω ότι μας λείπει και αυτός και ο Κατσίβελης, ο Hall έλειπε 35 ημέρες, το διάστημα της διακοπής απουσίαζαν οι τέσσερις διεθνείς μας και είχαμε μείνει με -7 παίκτες. Θυμίζω και την απουσία του Ellis για περίπου έναν μήνα. Έχει επιστρέψει, πλέον, κανονικά και βρίσκει σιγά-σιγά πάλι τα πατήματά του. Ξαναλέω: Πάντα η ομάδα παίζει, όχι τα πρόσωπα. Και ο Meier έβαλε 33 πόντους με την Oostende και όμως χάσαμε. Ο Odum συνεχίζει μαζί μας στην Ευρώπη. Είναι πολύ καλός παίκτης, όμως για την Ελλάδα έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη στον Hall, καθώς ήταν μαζί μας και πέρυσι και ξέρει περισσότερο την ομάδα».