Έπειτα από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 85-87 στο «Nick Galis Hall», για την 6η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι "κίτρινοι" είχαν ευκαιρίες να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια και στα δυο έξτρα πεντάλεπτα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν.

Η ομάδα μας προηγήθηκε με 8-2 στο ξεκίνημα, όμως, εξαιτίας της κακής αμυντικής λειτουργίας δέχθηκε ένα σερί 0-12 από τους φιλοξενούμενους, που πήραν προβάδισμα έξι πόντων, 8-14 στο 6’, έχοντας πρωταγωνιστή τον Kromah. Οι Ροδίτες ξέφυγαν με 13-18, αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και με σερί 7-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά με 19-18.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν αρκετά άστοχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας το δικαίωμα στον Κολοσσό να έχει σταθερά το προβάδισμα μετά το πρώτο λεπτό. Το 21-18 έγινε 21-27 με ένα σερί 0-9 της ομάδας της Ρόδου. Με προσωπικές ενέργειες του Morris, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 25-29, όμως ακολούθησε ένα νέο σερί 0-5 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 29-36 στο ημίχρονο.

Η ομάδα μας βελτίωσε αισθητά την άμυνά της στην τρίτη περίοδο και επιθετικά βρήκε λύσεις με τους Dragicevic και Morris, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο ματς και να περάσει μπροστά με 43-42 στο 26’. Ο Κολοσσός, ωστόσο είχε πάλι τις απαντήσεις και ήταν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 49-50.

Ο ΑΡΗΣ, χάρη και στις προσπάθειες του Σλαφτσάκη «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και δημιούργησε διαφορά επτά πόντων, 57-50 στο 32’, ενώ είχε προβάδισμα επτά πόντων, 65-58, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.
Με καλάθι του Τουτζιαράκη και βολές του Daniles ο Κολοσσός μείωσαν σε 65-62. Ο Μόρις με τρίποντο έκανε το 68-62 στο 37’, αλλά ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των "κίτρινων" και με συνεχόμενα καλάθια πλησίασε στο καλάθι, 68-66, 1’ 45’’, πριν το τέλος.

Ο Dragicevic διαμόρφωσε το 70-66 και στην επόμενη κατοχή ο Brazelton έκανε βήματα που δεν δόθηκαν, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης με τρίποντο μείωσε σε 70-69. O Παύλος στον αιφνιδιασμό έβαλε τον Κολοσσό μπροστά με 70-71, στα 56’’ πριν το φινάλε. Ο Dragicevic με 1/2 βολές στα 37’’ ισοφάρισε σε 71-71, αλλά η κατοχή ήταν και πάλι για τον ΑΡΗ. Ο Φλιώνης αρχικά και ο Gecevicius στη συνέχεια δεν βρήκαν στόχο. Ο Brazelton τους μιμήθηκε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 77-74, 2’20’’ πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου και από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Τα λάθη των παικτών της ομάδας μας και οι κακές επιλογές, έδωσαν την ευκαιρία στον Brazelton να ισοφαρίσει σε 77-77, 9’’ πριν το φινάλε. Ο Milosevic αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 85-82, στα 57’’ της δεύτερης παράτασης, είχε και πάλι ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Ο Agbelese με 2/2 βολές στα 57’’ μείωσε σε 85-84. Ο Gagic ήταν άστοχος στην επόμενη κατοχή, 5’’ πριν το τέλος της επίθεσης και ο Jackson με τρίποντο πάνω σε άμυνα έγραψε το 85-87, στα 11’’ πριν το φινάλε.Ο Dragicevic πήρε την τελευταία επίθεση του ΑΡΗ, δέχθηκε φάουλ από τον Agbelese, το οποίο δεν δόθηκε και έτσι οι «κίτρινοι» γνώρισαν την ήττα.