Ο ΑΡΗΣ πέτυχε την Τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League, με το επιβλητικό 87-68 επί του Περιστερίου Vitabiotics, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, όπου με εξαιρετική άμυνα και τρανζίσιον παιχνίδι, όχι μόνο «καθάρισε» την υπόθεση – νίκη, αλλά έφτασε τη διαφορά στους 27 πόντους (78-51). Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του για τη φετινή σεζόν έκανε ο Γιάννης Σιδηροηλίας, ο οποίος είχε ιδιαίτερα θετική παρουσία.

Με επτά πόντους του Κέλι και τέσσερις του Κάουαν, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 11-5 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-15. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες λύσεις έξω από τα 6.75 και μείωσαν σε 27-26, όμως ο ΑΡΗΣ έσφιξε εκ νέου την άμυνά του και με τον Κέλι να φτάνει τους 15 πόντους, έκλεισε το ημίχρονο στο 34-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι έκλεισαν τις διόδους προς το καλάθι τους και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (62-43).

Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ συνέχισε με το πόδι... πατημένο στο γκάζι. Συνεχίζοντας την πιεστική άμυνα και βρίσκοντας πόντους στο τρανζίσιον, αλλά και έξω από τα 6.75μ., ανέβασαν τη διαφοιρά στους 27 πόντους (78-51. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 14 πόντους (82-68), πριν το τελικό 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (3 ασίστ), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Γουίλιαμς 14 (4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4 (2 κλεψίματα0, Πουλιανίτης 8 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (3 ασίστ), Κώττας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1, Μορέιρα 6, Κόζι 17 (5), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).