Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 89-67 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε πολλές και σημαντικές ελλείψεις και πάλεψε όσο μπορούσε στη δύσκολη αυτή αναμέτρηση.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κάουαν JR, Νετζήπογλου, Λόκετ, Γουίλιαμς και Κώττα. Ο σέντερ και ο πόιντ γκαρντ του ΑΡΗ σκόραραν για το 4-4 και ο Νετζήπογλου με έξι συνεχόμενους πόντους έγραψε το 8-10. Ο Κάουαν με τρίποντο έκανε το 12-13 πριν ακολουθήσει ένα 8-0 των γηπεδούχων για το 20-13. Το δεκάλεπτο έληξε 21-16.

Ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά (29-18) αλλά Κώττας και Σχίζας έκαναν το 29-23. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 38-27 πριν ο Νετζήπογλου με τον 10ο πόντο του και ο Κάουαν με δύο βολές μειώσουν σε 38-31. Το ημίχρονο έληξε 41-33 με καλάθι του Ουίλιαμς.

Κώττας και Λόκετ κράτησαν τον ΑΡΗ κοντά στο σκορ (44-39). Ο Κάουαν έφτασε τα τρία φάουλ και ο Νετζήπογλου τα τέσσερα και ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 9-0 για το 53-39. Πουλιανίτης και Σχίζας με τρίποντα προσπάθησαν να κρατήσουν τον ΑΡΗ (56-45) αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 και έκανε το 66-45 στο 30’.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 72-45 ολοκληρώνοντας ένα 16-0, πριν Κώττας και Λόκετ μειώσουν σε 72-50. Ο Κάουαν με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 76-55, πριν το τελικό 89-67 που διαμορφώθηκε με πόντους του Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67.