Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα με 109-79 από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης των play offs της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα και με μεγάλη ευστοχία, δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κάουαν, Νετζήπογλου, Λόκετ, Ουίλιαμς και Κέλι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 20-4.  Οι «πράσινοι» έφτασαν γρήγορα στο +20 (26-6). Ο Κέλι με 5 σερί πόντους μείωσε σε 32-13 αλλά έφτασε τα τρία φάουλ. Τοπ δεκάλεπτο έληξε στο 34-13.

Η άμυνα του ΑΡΗ βελτιώθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ο Πουλιανίτης με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 38-20. Ο ΠΑΟ απάντησε με σερί 12-0 (50-20), πριν το 52-24 του ημιχρόνου.

Με πέντε σερί πόντους του Ουίλιαμς ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 54-29 και το τρίποντο του Κάουαν έγραψε το 54-32. Με πέντε σερί πόντους του Σχίζα οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 59-37. Ο Τζούστον προσπάθησε να κρατήσει τον ΑΡΗ (71-46). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 34 (80-46), πριν το 80-49 του 30’.

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου (93-61). Με δύο τρίποντα των Ουίλιαμς, Κάουαν, ο ΑΡΗΣ έκανε το 96-70, πριν το τελικό 109-79.

Τα δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49,